Mam dla was taki przedwczesny prezent gwiazdkowy – arkusz do prowadzenia domowego budżetu do pobrania w wersji excelowskiej i krótka instrukcja, jak go używać. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób ma już własne wzory i sposoby, ale ja uwielbiam oglądać arkusze innych osób. Serio. Zachwycam się odmiennością i faktem, że dla każdego prostota oznacza coś innego.

Do tej pory dzieliłam się dwoma arkuszami. Najpierw, w czerwcu 2015 roku, wstawiłam nasz pierwszy arkusz, który używaliśmy wtedy mniej więcej od roku. Uległ on jednak lekkiej modyfikacji w maju 2016 roku. Zamieszczaliśmy w nich jedynie bieżące wydatki, obecny wzór służy do kontroli nad wszystkimi finansami – także na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Ale do rzeczy!

Plik do pobrania: arkusz do prowadzenia domowego budżetu

Mam nadzieję, że wszystko będzie działać, chociaż boję się, że formuły gdzieś znikną. W razie czego na podstawie moich instrukcji użytkowania możecie bez problemu wszystko ustawić.

 1
Jest to pierwsza z tech “kolumn” naszego arkusza. Uzupełniamy na początku miesiąca “aktywa na początku miesiąca” i “pasywa”. A w ciągu miesiąca jeśli mamy jakiś wpływ – czy to bieżący (jak wypłata), czy odsetki – wpisujemy go w pozostałe rubryki. Potem oczywiście arkusz wszystko nam pięknie sumuje 🙂

Ta kolumna służy nam również do kontroli czy saldo zgadza się z tym, co mamy w portfelach oraz na kontach. Trzy-cztery razy w miesiącu to sprawdzamy, zwłaszcza na początku i na końcu.

W poprzednich arkuszach monitorowaliśmy tylko bieżący stan konta, ale problem robił się, gdy przerzucaliśmy pieniążki z kont na lokatę/ro bądź odwrotnie. Nie chcę bowiem robić sztucznego zwiększania wpływów bądź wydatków, bo przecież cały czas są to nasze pieniądze – tylko trzymane w innym miejscu.

2
Kategoria, która bardzo podoba mi się u Oszczędnickiej 🙂 Próbowałam już kiedyś wprowadzić na próbę coś podobnego, ale wtedy nie mieliśmy jeszcze takiego rozeznania w naszych wydatkach, było też sporo zmian (życie studenckie zmieniło się na życie ludzi pracujących, zmieniło się miejsce zamieszkania). Teraz tworzenie tych założeń jest dla nas bezproblemowe i mam nadzieję, że będzie szło nam coraz lepiej (np. nauczymy pamiętać się o doliczeniu zmiany opon!). Oczywiście założenia wpisujemy najpóźniej pierwszego dnia miesiąca, a reszta liczy się sama. 😉

3

Ostatnia tabelka to już ta “właściwa”. W niej wpisujemy co kilka dni (czasami codziennie) wszystkie nasze wydatki. Obecne kategorie są dla nas optymalne, ale jeśli śledzicie bloga już jakiś czas to widzicie, że co jakiś czas się zmieniają 🙂 Kiedyś było ich więcej, np. “rozwój” lub “do domu”, ale uznaliśmy, że wszystko mieści się w “inne”.

Koniecznie dajcie znać czy prowadzicie podobne arkusze, jeśli udostępnialiście je na swoich stronach – proszę o link, chętnie zerknę! 🙂