W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach trawiennych, wynikających z różnego rodzaju alergii, czy innych przyczyn, które przykładają się do dysfunkcji układu trawiennego. Niektóre z terminów są mylnie ze sobą utożsamiane, inne w dalszym ciągu pozostaję niejasne. Coraz powszechniej mówi się o problemach z przyswajaniem mleka krowiego, jednak w dalszym ciągu pojęcia takie, jak nietolerancja laktozy i skaza białkowa są traktowane przez wielu jako to samo schorzenie. W pierwszym przypadku problem dotyczy dwucukru zawartego w mleku krowim, czyli laktozy. Jest on trawiony przez enzym umieszczony na kosmku jelitowych. Nieprawidłowość, którą jest niestrawienie laktozy w jelicie cienkim, przekłada się na jej transport do jelita grubego, gdzie co prawda jest trawione, objawia się to jednak różnego rodzaju dolegliwościami.

Skaza białkowa u niemowlaka

źródło: pexels.com

W szczególności młodzi rodzice, którym zależy na zdrowym rozwoju dziecka, przykładają wiele uwagi nie tylko do pokarmów, jakie niemowlak przyjmuje, ale również do wszelkich objawów znaczących o problemach zdrowotnych. Okazuje się, że reakcja alergiczna na białko mleka krowiego może prowadzić do zaparć lub biegunek, w niektórych sytuacjach przejawia się również zmianami skórnymi. Dla rodzica jest to sygnał, iż któryś z elementów diety może mieć szkodliwy wpływ na organizm dziecka. Celem sprawdzenia tego, najlepiej udać się na wizytę u alergologa. Może wydawać się, że całkowite wykluczenie mleka krowiego z diety to najlepsze rozwiązanie, w praktyce wystarczy jednak jego ograniczenie, ponieważ zawiera innych, ważnych dla zdrowego rozwoju składników i elementów odżywczych.

Objawy alergii na elementy pokarmu u dorosłych

Nie tylko dzieci zmagają się z problemami z układem trawienia, które wynikają bezpośrednio z reakcji alergicznych. Także coraz większa liczba osób uskarża się różnego rodzaju dolegliwości po spożyciu określonych produktów. Z tej racji decydują się na przeprowadzenie poszczególnych badań, które pozwalają na zidentyfikowanie problemu. Z reguły objawy dysfunkcji układu pokarmowego są do siebie bardzo podobne. Przeważnie towarzyszą im zaparcia lub biegunki, ból brzucha, dyskomfort, czasem ból głowy. Dlatego na podstawie tak ogólnych symptomów ciężko stwierdzić, co jest powodem ich wystąpienia. Są to dolegliwości często spotykane przy okazji zatrucia pokarmowego, nawet przejedzenia, czy spożycia potraw ciężko trawnych, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną kurację przy pomocy ogólnodostępnych leków. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, warto zasięgnąć porady specjalisty celem zlokalizowania problemu. W tym celu niezbędne jest wykonanie określonych badań, które pomogą również w eliminacji innych czynników, powodujących problemy trawienne.

Czy wymagane są specjalne lekarstwa?

źródło: pexels.com

Niejednokrotnie osoby dotknięte alergią zastanawiają się, czy jej obecność wymaga stosowania jakiegoś, specjalnego rodzaju leku. W znaczącej większości przypadków nie jest to konieczne. Jeśli skazę wykryto u niemowląt karmionych piersią, przede wszystkim to matka musi zadbać o swoją dietę, celem uniknięcia reakcji alergicznych u dziecka. To samo w przypadków dorosłych, które cierpią na skazę białkową. One również będą zmuszone przestrzegać określonej diety, w której ważne jest zastosowanie produktów zastępczych dla mleka krowiego, bogatych jednak w wartościowe składniki odżywcze. Niemniej wszelkie decyzje, związane z kuracją, rozpoczęciem nowej diety powinny być konsultowane ze specjalistami w tej dziedzinie. Może okazać się, że jedynym, skutecznym sposobem poradzenia sobie z dolegliwościami i całkowitym wyleczeniu ze skazy, jest dieta eliminacyjna, która całkowicie wyklucza przyjmowanie pokarmów zawierających białko krowie. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną, wiele zależy od innych czynników, między innymi intensywności reakcji alergicznej, siły objawów oraz tego, jak długo się utrzymują. Jak w przypadku innych alergii, można tutaj wyróżnić kilka stopni, dlatego u niektórych osób sprawdzi się wyłącznie ograniczenie u innych natomiast całkowite wykluczenie pokarmów powodujących podrażnienie układu trawiennego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here