Rośliny są nieodłączną częścią akwarium. Pomagają rybkom w ukryciu się przed innymi osobnikami, odpoczynku czy zmniejszeniu poziomu stresu. Zachwycają też ludzi, ponieważ przyciągają ich wzrok soczystą zielenią i delikatnym falowaniem w toni wodnej. Warto przy tym pamiętać, że oprócz żywych roślin możemy sięgnąć także po sztuczne. Sprawdź, dlaczego drugie z nich mogą być dla ciebie atrakcyjne.

Wygląd przypominający do złudzenia rośliny żywe

Sztuczne rośliny akwariowe oferowane w sklepie Aquael, które znajdziesz pod adresem https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/dekoracje/rosliny-plastikowe/, cechują się przede wszystkim zachwycającym wyglądem. Zostały wykonane z najdrobniejszymi szczegółami, co sprawia, że do złudzenia przypominają swoje żywe odpowiedniki.

Co więcej, sztuczne rośliny osadzono na naturalnych kawałkach drewna, co pomaga urozmaicić ich wygląd. Ich intensywna zieleń i brąz naturalnych korzeni wspaniale się ze sobą komponują.

Bez ukorzeniania

Pierwszą ważną cechą, która wpływa na to, że wielu akwarystów sięga właśnie po sztuczne rośliny, jest brak czasu potrzebnego na ukorzenienie. Naturalną roślinność należy przynieść do domu, osadzić w podłożu i trochę poczekać, aż dobrze się w nie wrośnie korzeniami. Niestety czasami proces ten nie przebiega optymalnie i żywe rośliny obumierają.

W przypadku sztucznych ozdób nie ma takiego problemu. Nie wymagają żadnego ukorzeniania, a dzięki specjalnemu mocowaniu do drewienka, można je po prostu postawić w oczekiwanych miejscach. W efekcie plastikowe dodatki są po prostu łatwiejsze do utrzymania już od pierwszego dnia, co docenią mniej zaawansowani akwaryści.

Łatwość pielęgnacji

Żywe rośliny akwariowe niestety nie zawsze są łatwe również w hodowli. Wymagają parametrów wody zgodnych z ich preferencjami (takich jak np.: temperatura, ilość światła, pH), co przekłada się na konieczność łączenia konkretnych gatunków roślin z konkretnymi gatunkami rybek. Dzięki temu zarówno flora, jak i fauna, mają te same upodobania względem środowiska, co pozwala na łatwe utrzymanie wyżej wspomnianych parametrów.

Jednak jeśli chcemy dostosować temperaturę czy inny parametr wyłącznie do wymagań rybek, może to być szkodliwe dla roślin dobranych nieprawidłowo. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie właśnie sztucznych roślin, które będą odporne na zmiany środowiskowe. Pozwolą na hodowanie ryb żyjących w bardzo ciepłych albo bardzo chłodnych wodach, bez obawy o to, że ucierpią z powodu tego rośliny.

Nie wpływają na stan wody

Żywe rośliny mogą wpływać na stan wody w akwarium. Ich drobne cząstki, opadające na dno zbiornika, mogą powodować jego szybsze zamulenie. Sama obecność żywych roślin także może wpłynąć na stan wody, na przykład zaburzyć jej pH.

Dlatego lepszym pomysłem może być wykorzystanie roślin sztucznych, które są całkowicie obojętne dla środowiska. Nie są atrakcyjne dla rybek, więc nie będą ich zjadać i zostawiać drobnych kawałków. Są odporne na działanie wody i wszystkie procesy, które mogą w niej zachodzić (w tym również nie gniją). Dzięki temu sztuczne rośliny świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nawet najmniejsze zaburzenie parametrów wody nie wchodzi w rachubę, a także w akwariach osób, które nie mają wiele czasu, by się o nie troszczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here