Twarda woda, niestety, ale najczęściej spotykana jest w polskich kranach. Dlatego jej stosowanie do gotowania wody w czajniku niejednokrotnie prowadzi do problemu jakim jest kamień. Gotowanie wody takim czajniku wpływa na smak herbaty, czy kawy, dlatego nasze ulubione, ciepłe napoje nie smakują już tak dobrze. Jak poradzić sobie z kamieniem w czajniku?

Jak wyczyścić czajnik elektryczny?

źródło: pexels.com

Na szczęście nasza kuchnia na pewno bogata jest w środki, którymi możemy usunąć kłopotliwy kamień. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale spokojnie można wykorzystać produkty, które swoje zastosowanie mają także w kulinariach. Regularne czyszczenie czajnika pomaga zachować jego czystość. Wiadomo, im dłużej odwlekamy moment przywrócenia czajnikowi jego dawnej świetności, tym trudniejsze to będzie i bardziej pracochłonne. Dlatego nie odkładaj na później tej czynności. Narastająca warstwa kamienia, może spowolnić proces podgrzewania wody, co przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej.

Jak wyczyścić czajnik elektryczny octem?

Sposób ten jest bardzo skuteczny i często stosowany przez wiele osób. Do jego zastosowania niezbędne będą szklanka octu spirytusowego oraz pół szklanki wody. Całość gotujemy, po czym roztwór należy pozostawić na około godzinę. Po tym czasie wylewamy ocet z wodą a w czajniku raz jeszcze gotujemy większą ilość wody, po czym ją również wylewamy. Jeśli zdarzy się, że ostry zapach octu w dalszym ciągu będzie wyczuwalny, należy umyć czajnik i raz jeszcze zagotować w nim wrzątek. Czynność najlepiej powtarzać do momentu całkowitego pozbycia się aromatu octu.

Jak wyczyścić czajnik sodą?

źródło: pexels.com

Soda oczyszczona to świetny środek czyszczący. Może zostać dodana do prania, kiedy pierzemy białe firanki, co pomoże przywrócić im biały kolor i nada świeżości. Także podczas czyszczenia pralki, soda pomoże usunąć nieprzyjemny aromat. Również podczas walki z kamieniem w czajniku, jest świetnym wsparciem. To czajnika wsypujemy dwie łyżki sody i odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie dokładnie myjemy czajnik. Podobnie jak w przypadku octu, soda charakteryzuje się intensywnym zapachem, którego pozbycie możliwe jest poprzez zagotowanie wrzątku w czajniku i następnie jego opróżnienie. Czynność można powtórzyć kilkakrotnie, aż zapach przestanie być całkowicie wyczuwalny.

Jak wyczyścić czajnik kwaskiem?

Sok z cytryny to świetny sposób na usunięcie kamienia. Wiele produktów czyszczących opartych jest na bazie cytryny. Kwasek cytrynowy to domowy sposób na usuniecie zabrudzeń na dłoniach. Natomiast świeży sok z cytryny pomoże w usunięciu kamienia z czajnika. Ten sposób wymaga zastosowania szklanki soku z cytryny, którą wlewamy do czajnika. Całość pozostawiamy na godzinę, po czym wylewamy sok i myjemy czajnik. Zaletą tego sposobu jest fakt, iż cytryna nie posiada aż tak ostrego zapachu jak soda, czy ocet, jest on również łatwiejszy w usunięciu. Jeśli nie posiadamy świeżych cytryn, możemy wykorzystać kwasek cytrynowy, którego torebkę wsypujemy do czajnika. Następnie wlewamy pół czajnika wody a całość gotujemy. Sposób ten wymaga, aby tak przygotowany roztwór pozostawić w czajniku na 3 godziny, po tym czasie możemy umyć czajnik i cieszyć się brakiem kamienia.

Czajnik z filtrem wody

Coraz większa liczba producentów, świadoma problemu twardej wody, w czajnikach wykorzystuje filtry antyosadowe, których celem jest oczyszczanie wody z kamienia, nim ta trafi do herbaty, czy kawy. To świetny sposób, aby zapewnić naszym ciepłym napojom idealny smak. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu filtry również wymagają czyszczenia, co zapewnia skuteczną filtrację wody przez cały czas użytkowania czajnika.

Czyszczenie czajnika z kamienia – domowe sposoby

Dzięki na co dzień stosowanym w kuchni produktom, możemy nie tylko przyrządzić ciekawy posiłek. Wiele z produktów ma praktyczne zastosowanie, które ułatwia utrzymanie czystości i świeżości wielu urządzeń, takich jak pralka, czajnik, czy zmywarka. Domowy sposób na usunięcie kamienia z czajnika zapewnia nie tylko wysoką skuteczność, ale uwzględnia także wykorzystanie ogólnodostępnych, tanich produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here