Wszelkiego rodzaju umowy, w szczególności związane z przekazaniem aktu własności powinny być dodatkowo opatrzone aktem notarialnym. Dlatego w przypadku zakupu nowego mieszkania, gdy dochodzi do jego przekazania przez dewelopera na nowych właścicieli warto skorzystać z usług notariusza. Przede wszystkim zyskujemy pewność, że wszelkie warunki umowy oraz jej punkty są zgodne z prawem.

Akt notarialny a protokół odbioru technicznego mieszkania

źródło: pexels.com

Obok aktu notarialnego to jeden z najważniejszych dokumentów. Podczas odbioru technicznego mieszkania, zachodzi potrzeba spisania protokołu zdawczego, w którym zawarte będą informacje związane między innymi ze stanem liczników. Również, jeśli mieszkanie przekazuje nam deweloper, możemy wnieść tam informacje związane z napotkanymi usterkami, które deweloper zobowiązany jest usunąć. Z uwagi, iż protokół jest dokumentem wiążącym, dodatkowo najważniejszym zaraz po akcie notarialnym, ponieważ zawiera wszelkie informacje związane ze stanem technicznym, podczas odbioru mieszkania warto zwrócić uwagę na jego stan.

Akt notarialny a późniejsze zgłoszenie usterek

Oczywiście niektóre z mankamentów konstrukcyjnych, czy sposobów wykończenia powierzchni nie są widoczne od razu. Wszelkie niedociągnięcia stają się dopiero widoczne po rozpoczęciu użytkowania przestrzeni. Czy oznacza to, że jeśli akt notarialny został podpisany, nie mamy już możliwości zgłoszenia tych usterek? Wedle przepisów prawnych, które regulują tego typu kwestie, tak samo deweloper, jak i ekipy budowlane, odpowiedzialne za wykończenie przestrzeni zobowiązane są do usunięcia wad konstrukcyjnych, czy wykończeniowych przez okres pięciu lat.

Protokół zdawczo techniczny a usterki

źródło: pexels.com

Jak wiadomo, nie każdy typ mankamentów technicznych możliwy jest do wykrycia podczas spotkania mającego na celu odbiór mieszkania. Co prawda w protokole zdawczo – odbiorczym należy zgłosić wszelkie, zauważone usterki oraz odstępstwa od umowy, jednak, jeśli w wyniku użytkowania powierzchni zauważymy jakieś usterki, powinniśmy zgłosić deweloperowi. Warto jednak, przed podpisaniem protokołu, sprawdzić dokładnie wszelkie przestrzenie pod kątem pionów oraz poziomów, jakości wykonania podłogi, spadów na balkonie i parapetach zewnętrznych, czy szczelności okien. Jednym z najważniejszych elementów jest jednak metraż. W przypadku znaczących różnić pomiędzy zawartą umową a realiami, możliwe jest zerwanie umowy na skutek niedotrzymania jej warunków.

Akt notarialny a zakup mieszkania z rynku wtórnego

Nie każdy decyduje się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Wielu osobom bardziej odpowiada możliwość kupna domu z rynku wtórnego, także mieszkania. W przypadku domów rodzinnych jest to rozwiązanie o tyle wygodne, iż znacząco skraca czas związany z uzyskiwaniem pozwoleń, samym kupnem działki, czy wykonaniem projektu, zwłaszcza, jeśli ktoś pierwotnie rozważał budowę własnego domu. Toteż podczas dokonywania jego zakupu, w trakcie przeniesienia prawa własności, ta czynność prawna powinna być przeprowadzona w obecności notariusza, który potwierdzi, iż umowa zawarta pomiędzy obiema stronami ma moc prawną.

Pierwsza rata kredytu a akt notarialny

Wiele osób zastanawia się, zanim jeszcze zawarta zostanie umowa o kredy hipoteczny, na kiedy przypada termin uiszczenia pierwszej transzy oraz czy jest jakieś podłoże prawne, stwierdzające konkretny termin, czy zdarzenie, jak zawarcie aktu notarialnego. W praktyce wszelkie terminy są ustalane bezpośrednio pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Z uwagi na dużą ilość instytucji tego typu, wolny rynek oraz konkurencję, poszczególne placówki najczęściej wyznaczają termin pierwszej raty na datę podpisania aktu notarialnego. Wynika to z faktu, że również w tym dniu najczęściej podpisany zostaje akt przeniesienia praw własności. Dla klientów, w szczególności tych, którzy przed kupnem własnego mieszkania, musieli wynajmować przestrzeń mieszkalną, jest to zabezpieczenie, iż nie dojdzie do sytuacji, w której zmuszeni będą płacić jednocześnie czynsz oraz ratę kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here