Klucze do nowego mieszkania są już dosłownie na wyciągnięcie ręki. Umówiliśmy spotkanie z deweloperem lub osobą upoważnioną do przekazania kluczy. Czy wszystko mamy już za sobą, czy w dalszym ciągu czekają nas jeszcze jakieś formalności? Jakie rzeczy powinniśmy wiedzieć o odbiorze technicznym mieszkania? Przede wszystkim warto zrobić sobie listę rzeczy, na które w szczególności pragniemy zwrócić uwagę, a których niedopatrzenie może powodować wzrost kosztów utrzymania mieszkania. Dodatkowo warto raz jeszcze prześledzić umowę z deweloperem.

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

źródło: pexels.com

Warto wspomnieć, że istnieją dwa typy umów, jakie klienci zawierają. Są to umowa rezerwacyjna oraz umowa deweloperska. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Umowa deweloperska zakłada późniejsze przekazanie aktu własności na podmiot wskazany w umowie, czyli klienta kupującego mieszkanie. W przypadku mowy rezerwacyjnej, gdy deweloper jest w trakcie załatwiania kwestii formalnych i nie ma możliwości zawarcia umowy deweloperskiej, rezerwacja wiąże się z zagwarantowaniem ze strony dewelopera, że dana przestrzeń mieszkalna, czy miejsce postojowe, bądź inna przestrzeń, uwzględniona w umowie, nie zostanie zarezerwowana dla innego podmiotu. W przypadku tego typu umowy również warto zawrzeć ją pisemnie, uwzględniając minimum niezbędnych informacji, takich jak metraż, ilość i rozmieszczenie pomieszczeń. Takie ustalenia to dodatkowe zabezpieczenie dla nas jako klientów.

Protokół zdawczo – technicznym

Gdy budowa osiedla zostaje ukończona, deweloper informuje o tym klientów, a ci mają możliwość umówienia się na spotkanie zdawczo – techniczne, w trakcie którego ocenie poddawany jest stan techniczny budynku, jakość jego wykończenia. To moment, w którym klienci mogą zgłosić wszelkie odstępstwa od umowy lub usterki, które ich zdaniem stanowią istotne utrudnienie i wymagają usunięcia. Wszelkie informacje tego typu zostają zawarte w protokole, a deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia.

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jest kilka istotnych elementów, które w szczególności powinniśmy mieć na uwadze. Przede wszystkim spotkanie warto umówić w godzinach dziennych, kiedy jest duży dostęp do światła słonecznego, co lepiej pozwoli na sprawdzenie przestrzeni mieszkalnej. Dodatkowo warto zarezerwować sobie około 2 godziny wolnego czasu, aby móc przyjrzeć się wszystkiemu na spokojnie.

Szczelność okien i drzwi

Bezsprzecznie to jeden z podstawowych czynników, który wpływa na koszty ogrzewania w okresie zimowych oraz sam komfort mieszkania. Nawet najnowsze materiały służące do ocieplania budynków nie sprawdzą się, jeśli w naszym mieszkaniu pojawi się nieszczelność. Dodatkowo warto porównać rozstaw okien i drzwi, z tym, jaki przedstawiony był na projekcie.

Odpowiednie spady parapetów oraz balkonu

źródło: pexels.com

Wszelkie przestrzenie zewnętrzne, takie jak parapety, czy balkon wystawione są na działanie warunków atmosferycznych, w tym opadów deszczu. Dlatego powinny posiadać odpowiedni spad, który umożliwi oraz ułatwi proces odprowadzania wody, dzięki czemu nie będzie ona gromadzić się na ich powierzchni. Dodatkowo warto sprawdzić kratkę odprowadzającą.

Rzeczywisty metraż z tym zawartym w umowie

Bez wątpienia to jeden z najważniejszych elementów. Większość deweloperów zastrzega sobie odchylenia od umowy na poziomie 2%, które mogą być spowodowane tynkiem nanoszonym na ściany. Jeśli jednak wielkość pomieszczeń, czy całego mieszkania znacząco odstępuje od tego, co zawarte było w umowie, jest to jej poważne naruszenie.

Zgłoszenie usterek po odebraniu mieszkania

Warto pamiętać, iż wedle przepisów deweloper oraz ekipa budowlana odpowiedzialna za wykończenie pomieszczeń mieszkalnych, zobowiązani są do usunięcia wszelkich usterek, wynikających z wad konstrukcyjnych przez okres pięciu lat. Dlatego jeśli już złożyliśmy protokół zdawczy, ale nagle zauważymy jakieś mankamenty, czy niedociągnięcia, możemy zgłosić je do dewelopera, który zobowiązany jest do ich usunięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here