Wiele osób z niecierpliwością wyczekuje momentu, w którym przekroczy próg swojego nowo zakupionego mieszkania. Dla młodych osób jest to nie lada przeżycie, oznacza całkowite usamodzielnienie się, pożegnanie z ciasną kawalerką, czy mieszkaniem, którego w gruncie rzeczy nie można było udekorować wedle własnego gustu. Tym bardziej, że wiele mieszkań deweloperskich sprzedawanych jest jeszcze przed ich ukończeniem. Rynek nieruchomości jest obecnie dość dynamiczny, a duża liczba inwestycji prowadzonej w miastach i sferach podmiejskich wynika z wysokiego popytu na obiekty mieszkalne.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

źródło: pexels.com

No właśnie, w końcu przychodzi ten upragniony moment, że możemy wejść do świeżego mieszkania, najczęściej w stanie deweloperskim, czyli bez żadnych mebli, a wyłącznie wyposażonego we wszelkie, niezbędne elementy, jak gniazdka, drzwi, okna, parapety. Chciałby się już wejść, zacząć planować ustawienie kina domowego, sofy lub kanapy. Myśleć nad zestawem krzeseł do kuch, warto jednak, zanim pozwolimy sobie na zaplanowanie przestrzeni, zwrócić uwagę na kilka, istotnych elementów. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, czy usterki techniczne, mogą z czasem przerodzić w rosnące koszta utrzymania mieszkania.

Szczelność okien i drzwi oraz ich rozstawienie

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych elementów. Współczesne budownictwo daje szerokie możliwości skutecznego ocieplenia budynku przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów, które świetnie izolują pomieszczenia. Jednak nawet najlepiej wykonana izolacja na nic się zda, jeśli pojawią się problemy ze szczelnością drzwi lub okien. W szczególności w okresie grzewczym problem będzie odczuwalny na tyle, iż z pewnością da o sobie znać w wydatkach związanych z utrzymaniem mieszkania. Kolejnym elementem jest sprawdzenie rozmieszczenia tych elementów względem planu, na podstawie którego dokonano wyboru mieszkania oraz jego zakupu.

Metraż pomieszczeń oraz mieszkania

źródło: pexels.com

Podczas zawierania umowy pomiędzy deweloperem a klientami, uwzględniony zostaje metraż całej powierzchni użytkowej oraz tarasów, wraz z wyszczególnieniem wielkości poszczególnych pokoi. Najczęściej deweloperzy zastrzegają sobie możliwość wystąpienia różnić pomiędzy planowanym metrażem a realnym na poziomie 2%. Takie odchylenie od planu wynika głównie z warstwy tynku, która została nałożona w pokojach. Jednak odstępstwa od umowy są podstawą prawną do jej zerwania.

Internet i telewizja

Jak wiadomo, żyjemy w świecie informacji cyfrowych. W każdym mieszkaniu można znaleźć urządzenia posiadające możliwość podłączenia do sieci, tak samo za pośrednictwem łącza przewodowego jak i bezprzewodowego, jak Wi-Fi. Obecnie wiele mieszkań już w stanie deweloperskim posiada tego typu instalacje. Przede wszystkim jest ona zakłada przed ukończeniem prac wykończeniowych, ponieważ po tym etapie prac założenie światłowód i kabli przeznaczonych do telewizji satelitarnej wiąże się niejednokrotnie ze skuwaniem części tynku. Nim odbierzemy nasze mieszkanie warto sprawdzić, czy wszystko w tym temacie jest w porządku.

Równe ściany, piony oraz kąty

Sposób wykonania pomieszczeń, także ewentualne odchylenia ścian od pionu mogą mieć poważne konsekwencje w użytkowaniu powierzchni mieszkalnej. Jednym z problemów mogą okazać się odpryski farby i tynku. Nierówne ściany to wada techniczna, która może dyskwalifikować budynek jako obiekt mieszkalny, czy użytkowy. W celu sprawdzenia jakości wykonania ścian, możemy wykorzystać poziomicę. Jeśli nie posiadamy tego narzędzia, świetnie sprawdzi się sznurek z ciężarkiem.

O czym warto pamiętać?

Najlepiej zarezerwować sobie kilka godzin wolnego czasu. Oglądanie mieszkania przeznaczonego do oddania przez dewelopera nie powinno przebiegać po przysłowiowych łebkach. To bardzo ważne wydarzenie, jeśli coś przeoczymy, konsekwencje tego mogą odczuwalne w postaci dodatkowych wydatków, co może obciążyć budżet. Tego rodzaju spotkanie najlepiej umówić w godzinach, kiedy jest duża ilość światła dziennego. Światło elektryczne ułatwia zatuszowanie niedociągnięć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here