Różnego rodzaju dolegliwości związane z trawieniem i przyjmowaniem konkretnych produktów, w tym zawierających białko, tak samo pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Dolegliwości tego typu ogólnie określane są skaza białkowa. W tym przypadku mówi się o reakcji alergicznej, która występuje podczas spożywania produktów, w których znajdują się określone typy białka. Jednak badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat wykazują, że ogólne dolegliwości trawienne, związane z nietolerancją poszczególnych produktów, to zagadnienie o wiele bardziej złożone.

Czym jest nietolerancja glutenu?

źródło: pexels.com

Podaje się, iż problem ten dotyczy niemal 10% populacji. Gluten jest to białko, które znajduje się w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, żyto, które stanowi mieszankę różnych białek, najczęściej gliadyny (najczęściej odpowiadającej za nietolerancję glutenu) oraz gluteiny. W ostatnim czasie pojęcie i poruszanie tematów nietolerancji glutenu są coraz bardziej powszechniejsze, dlatego wiele osób porusza ten temat, sugerując różnego rodzaju rozwiązania, w tym dietę eliminacyjną.

Konsekwencje błędnie stosowanej diety

Nasz organizm składa się z wielu narządów, układów, tkanek, które wymagają konkretnych elementów odżywczych, witamin i minerałów, do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak często, w kontekście zdrowej diety, mówi się o zbilansowanym jadłospisie, bogatym w wartościowe dla zdrowia składniki. Podczas problemów trawiennych, w tym nietolerancji glutenu, wiele osób wspomina o diecie eliminacyjnej, która wymaga wykluczenia produktów zawierających wspomniane białko, celem polepszenia funkcjonowania układu trawiennego. Należy jednak pamiętać, że wykluczenie konkretnego produktu wymaga zastosowanie jakiegoś alternatywnego artykułu spożywczego, który pozwoli uzupełnić braki w jadłospisie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dietetykiem, który pomoże nam dobór odpowiednim składników i produktów.

Nietolerancja na gluten objawy

źródło: pexels.com

Dolegliwości związane z układem trawiennym są, bez względu na rodzaj schorzenia, dają najczęściej podobne objawy. Można do nich zaliczyć nudności, wzdęcia, biegunki, ból brzucha lub zaparcia. Dlatego diagnoza w kwestii konkretnej dolegliwości jest bardzo trudna i wymaga przeprowadzenia wielu dodatkowych testów, które umożliwiają wykluczenie innych chorób, dających podobne symptomy. W przypadku nietolerancji na gluten, konsekwencje tego schorzenia mogą być jednak o wiele poważniejsze. Objawiają się między innymi zmianami w układzie kostnym, stawach, objawami ginekologicznymi, w szczególności u kobiet, także cukrzycą typu I, również zmianami skórnymi i neurologicznymi. Oczywiście w wielu sytuacjach są tą przypadki skrajne, warto jednak zdać sobie sprawę, że wieloletnie wystawienie organizmu na spożycie glutenu, gdy jest nietolerowany, może mieć bardzo poważne skutki.

Nietolerancja gluteny a celiakia

W przypadku problemów z przyswajaniem glutenu można mówić o reakcji alergicznej na tego rodzaj białko bądź problemach z jego przyswajaniem. Z uwagi na specyfikę problemów, specjalnie wyróżniono dwa typy zaburzeń, w zależności od przyczyn. Z tej racji też stosuje się różne metody leczenia oraz innego rodzaju dietę. Celiakia, jako schorzenie, w którym białko powoduje reakcję immunologiczną, prowadzi do wytworzenia w organizmie przeciwciał, a także stanu zapalnego. W przypadku nietolerancji glutenu mówimy o reakcji alergicznej, czyli uczuleni na białko zawarte w pszenicy, dlatego też przebieg całej reakcji jest nieco innym, niż w przypadku aktywacji układu immunologicznego, który zaczyna zwalczać białko.

Testy i badania na nietolerancję glutenu

Wiele osób, jeśli doświadcza dość ogólnych problemów z układem trawiennym najczęściej próbuje je łagodzić dobrze znanymi sposobami domowymi, jak jedzenie określonych typów jedzenia, spożywanie herbatek, czy po prostu za pośrednictwem leków. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, warto zasięgnąć rady lekarza. Badania związane z diagnozą problemu mogą chwilę zająć, ponieważ wymagane jest wykluczenie innych chorób, jednak wiedza na temat zaburzenia, które dotyczy układu trawiennego, pozwala lepiej dopasować dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here