Czy można powiedzieć, że osoba sięgająca w chwilach smutki po coś słodkiego jest uzależniona od słodyczy? Na podstawie przeprowadzonych stwierdzono, że cukier, na krótką chwilę, podnosi poziom endorfin we krwi, tym samym przekłada się na większe poczucie szczęścia. Stan ten jednak nie trwa zbyt długo.

Na doła coś słodkiego

źródło: pexels.com

W wielu romantycznych filmach bardzo popularne są sceny, w których bohaterka, po zawodzie miłosnym lub rozstaniu, sięga po kubełek lodów, czy czekoladki. Takie zajadanie smutku jest wielu osobom dobrze znany. Czy oznacza to problemy z niepohamowanym łaknieniem lub uzależnieniem od cukru? W obecnych czasach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie wpływie sacharozy, stanowiącej podstawowy składnik cukru spożywczego, stosowanego do produkcji słodyczy, wykorzystywanego podczas parzenia kawy, czy herbaty bądź domowych wypieków. Problem otyłości łączony jest z nadmiernym spożywaniem nie tylko potraw tłustych, ale również bogatych w węglowodany. Wysokokaloryczna dieta to cichy zabójca, który powoduje wiele uciążliwych, poważnych dla zdrowia dolegliwości, jak nadciśnienie, problemy z układem krążenia, sercem, nerkami lub wątrobą.

Czy nadmierne spożycie cukru może mieć negatywne skutki?

źródło: pexels.com

Zostało już naukowo potwierdzone, że nadmierne spożycie cukru niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim cukier rafinowany, który stosowany jest przez nas co dzień to produkt, na który człowiek nie posiada naturalnego zapotrzebowania. Przez wiele zapotrzebowanie na rzeczy słodkie było zaspokajane za pomocą miodu, czy owoców. Obecnie naturalny cukier został zastąpiony przez słodycze. Okazuje się jednak, że ludzki organizm ma problemy z przyjmowaniem tak skondensowanych dawek cukru. Dlatego po jego spożyciu we krwi niemal natychmiastowo rośnie poziom glukozy. Jednym z poważniejszych schorzeń może być cukrzyca oraz towarzyszące jej podniesione ryzyko udaru, czy zawału. Insulinoopornosć to poważne zaburzenie, które dotyka coraz większą grupę ludzi. Insulina, produkowana przez trzustkę odpowiedzialna jest za transport cukru. To zaburzenie metabolizmu pociąga za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia cukrzycy.

Czy faktycznie tak niezbędny?

Obecnie, w szczególności w kontekście żywności bio wiele mówi się o możliwości zastępowania cukru innymi produktami naturalnego pochodzenia. Z pewnością wielu osobom zdarza się słodzić kawę czy herbatę miodem, co po pierwsze pozwala na uzyskanie lepszego smaku, po drugie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Również popularne słodycze można zamienić na zdrowe przekąski w postaci owoców, czy sałatek owocowych. Podczas przyrządzania wypieków także warto zastosować jakieś alternatywne rozwiązania lub ograniczyć zastosowanie cukru.

Węglowodany to ważny element diety

W gruncie rzeczy nie istnieje coś takiego jak uzależnienie od cukru. W dużej mierze jego nadmierne spożycie wiążę się z przyjmowaniem słodkich pokarmów, często też tłustych, jak pączki. Warto jednak pamiętać, że chociaż nie istnieje uzależnienie, zachodzi potrzeba stosowania zróżnicowanej diety. Dlatego wykluczenie lub znaczące ograniczenie cukru w diecie musi wiązać się z jego zastąpieniem przez inne produkty, które pozwolą na dostarczenie do organizmu wszystkiego, co niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Czy faktycznie pomaga poczuć się lepiej?

Może okazać się, że przeświadczenie, iż cukier poprawia humor jest tylko mitem, a wszystko działa na zasadzie placebo. W wielu przypadkach tak właśnie jest. Gdy czujemy się gorzej mówimy sobie, że coś słodkiego polepszy nastrój. I faktycznie przez chwilę tak właśnie się dzieje. Nie zawsze chodzi jednak o samą obecność cukru, tak naprawdę na nasz nastrój wpływa smak jedzenia. Dlatego także dobry posiłek, czy inne przekąski pomagają poczuć się lepiej. Dlatego też chorobliwa otyłość ma niejednokrotnie swoje podłoże w problemach o podłożu psychologicznych, gdy „zajadanie smutków” wymknęło się spod kontroli i stało się dla osoby chorej niemal nawykiem, czy odruchem. Także wiele osób doświadcza „zajadania stresu”, w nerwowych sytuacjach zdarza im się sięgać po przekąski. Na mniejszą skalę nie jest to koniecznie szkodliwe, jeśli jednak dochodzi do kompulsywnego objadania się, może to rodzić poważne konsekwencje zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here