Wiele osób, przeglądając oferty mieszkań, może natrafić tak samo na obiekty z rynku wtórnego oraz rynku pierwotnego. W pierwszym przypadku do sprzedaży nieruchomości dochodzi najczęściej przez osoby prywatne. W wielu przypadkach spotkać można oferty sprzedaży domu rodzinnego. Co, jeśli jednak jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania w stanie deweloperskim. Czy faktycznie skorzystanie z oferty dewelopera jest dobrym rozwiązaniem?
Własny wystrój – oryginalny styl
W wielu przypadkach kupno domu, czy mieszkania używanego wiąże się z potrzebą jego odświeżenia a nawet remontu. Co, obok kosztów kupna, pociąga za sobą dodatkowe wydatki. Czasem również w postaci ekipy budowlanej, która zajmie się odpowiednią renowacji powierzchni. Drugim elementem, który może przeszkadzać, jest fakt, iż w wielu przypadkach są to przestrzenie już udekorowane, co może utrudniać nadanie wnętrzu personalnego stylu, odpowiadającego charakterowi jego mieszkańców. Dla innych osób może być to natomiast wygodnym rozwiązaniem.
Nowoczesne materiały – niskie koszty utrzymania
W sektorze budowlanym w dalszym ciągu widoczny jest rozwój technologii, których celem jest zapewnienie jak najlepszej szczelności budynkowi, co w zimie oznacza utrzymywanie ciepła, latem natomiast zapewnia temperatury niższe niż na zewnątrz. W tym wypadku na pewno nowe budownictwo ma przewagę nad budynkami budowanymi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Podczas rozważań nad kupnem mieszkania, warto wziąć pod uwagę, jakie koszta utrzymania mieszkania, czy domu, będziemy co miesięcznie ponosić.
Atrakcyjna lokalizacja
Oczywiście, możliwe jest, aby zakupić mieszkanie w atrakcyjnej części miasta, podobnie jak dom, jednak w wielu przypadkach osobowy posiadającego tego rodzaju nieruchomości rzadko decydują się na ich sprzedaż, z uwagi, iż jest to świetna inwestycja w przyszłość oraz zabezpieczenie kapitału. Bardzo duża ilość mieszkań w okolicach centrum i śródmieścia przeznaczona jest na wynajem. Dlatego deweloperzy, który świadomi się potrzeb klientów, starają się dobierać jak najbardziej atrakcyjne przestrzenie, które umożliwiają idealną łączność z miastem, często również zapewniając osiedlu odrobinę ciszy. Dlatego tego typu inwestycje są coraz powszechniej realizowane na obrzeżach miasta.
Długość oczekiwania na akt własności
Podczas zakupu istniejącej już nieruchomości, cały proces przebiega znacznie szybciej, niż najczęściej ma to miejsce w przypadku deweloperów. Przede wszystkim znacząca część mieszkań i domów deweloperskich sprzedana jest jeszcze przed rozpoczęciem lub w trakcie budowy. Co oznacza, że przeprowadzka możliwa będzie dopiero po ukończeniu prac budowlanych. Dlatego warto zastanowić się, jak bardzo zależy nam na rychłej zmianie miejsca zamieszkania.
Gwarancja deweloperska
Wedle panującego prawa, tak samo deweloper, jak również ekipy odpowiedzialne za wykończenie powierzchni mieszkalnej, przez okres pięciu lat zobowiązane są do usunięcia usterek technicznych, które pojawią się w budynku. Jest to zabezpieczenie dla klientów. W przypadku zakupu domu lub mieszkania, które zapewne liczy kilka lat nie dostajemy takiej gwarancji, dodatkowo możemy się spodziewać pewnych remontów na przestrzeni najbliższych kilku lat.
Jakie mieszkanie kupić?
Bardzo wiele zależy od naszych preferencji i potrzeb oraz tego, jaką ilością czasu dysponujemy. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera, z uwagi na nowoczesne rozwiązania, stosowane w budynku, jak wysokiej jakości windy, także przestronne klatki schodowe, bardzo estetyczne rozwiązania architektoniczne, funkcjonalność oraz praktyczność przestrzeni. Jednak dla sporej liczby osób kupno mieszkania, czy domu z rynku wtórnego jest idealną inwestycją. W szczególności, jeśli bardziej interesuje nas posiadanie własnego domu zamiast mieszkania. Wtedy kupno domu znacząco skraca czas, który jest wymagany do uzyskania niezbędnych pozwoleń, związanych z rozpoczęciem budowy, ale także często uzyskaniem przyłączy w postaci kanalizacji, czy linii elektrycznych.