Jeśli nasz dzień zaczyna się wraz ze świtem, nawet kilka minut dodatkowej drzemki wydaje się dla nas wybawieniem. Na pewno wiele osób kojarzy ten moment, gdy po omacku szuka telefonu, tylko po to, aby nastawić budzik na drzemkę i złapać jeszcze chwilę snu. Gdyby ktoś wtedy powiedział, że powinniśmy wstawać wcześniej, zamiast przedłużać sobie czas w łóżku, pewnie byśmy go wyśmiali. Ale jakie, pozytywne korzyści może mieć wcześniejsze wstawanie?
Cykl dnia i nocy
Człowiek z reguły jest typem stworzenia ściśle związanego z cyklem dnia i nocy. Największą aktywność wykazujemy właśnie w ciągu dnia, co ciekawe, niejednokrotnie okazuje się, że na godziny poranne i bliskie południa przypada nasza największa aktywność. Z tego powodu wiele miejsc pracy, także szkoły, startują w godzinach porannych. Dla wielu to istne utrapienie. Jednak odpowiednio dostosowując wewnętrzny tryb działania, możemy uzyskiwać lepsze efekty w pracy i nauce.
Dobry początek dnia
Wiele osób uskarża się na jedzenie w biegu lub brak czasu na śniadanie, które nadrabiają szybką przekąską i kubkiem kawy. Niestety, ale śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. O poranku, po dłuższej przerwie, nasz organizm wraca na normalne obroty. Wiąże się to z zapotrzebowaniem na energię, która pobierana jest wprost z pokarmu. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dostarczyć do ciała wartościowe elementy odżywcze. Dodatkowo osoby uskarżające się na problemy z wypróżnianiem, po wstaniu mogą pić szklankę zagotowanej wody. To pomoże uruchomić nasz układ trawienny. Dodatkowo spożycie posiłku także ułatwia „rozruch” żołądka i jelit.
Ruch to zdrowie
Wiele osób sukcesu, gdy opowiada o swoim dniu wspomina trzy, istotne elementy – wczesne pobudki, ćwiczenia oraz właśnie dobre śniadanie. Ospałość, brak energii, gorsza koncentracja mogą wynikać z niewystarczającej lub braku aktywności fizycznej, dlatego nawet 15 – 20 minut porannego joggingu lub szybkiego spaceru pomoże nam utrzymać nie tylko kondycję, ułatwi spalanie ewentualnej tkanki tłuszczowej, która zaczęła nam przeszkadzać. Jeśli nie jesteśmy fanami biegania poranne ćwiczenia rozciągające ułatwią nam przysłowiowe rozprostowanie kości po kilku godzinach spędzonych w łóżku, ułatwią także aktywne rozpoczęcie dnia z nową dawką pozytywnej energii.
Wystarczy tylko mata do ćwiczeń
Jeśli interesują nas wyłącznie poranne ćwiczenia w domu, nie musimy się martwić o sprzęt. Wystarczy nam tylko mata do ćwiczeń, a jeśli takiej nie posiadamy, możemy wykorzystać koc. Kilkanaście minut poświęconych na rozciąganie, w połączeniu z koncentracją na oddechu, czy ćwiczeniami oddechowymi ułatwiają nie tylko zachowanie dobrej formy, mają ogromny wpływ na działanie układu nerwowego, pomagają w skupieniu, poprawiają pamięć i zdolności analityczne, redukują stres. W intensywnych, często nerwowych sytuacjach łatwiej będzie nam o opanowanie emocji i chłodne podejście do sytuacji, co przełoży się na podjęcie właściwych decyzji.
Czy dzieciom potrzeba więcej ruchu?
No właśnie, coraz częściej mówi się o niedoborze ruchu u najmłodszych. Winni temu są wszelkie, nowoczesne urządzenia, także możliwości komunikowania się przez internet. Pomimo lekcji WF-u w szkole, poranne ćwiczenia dla dzieci będą idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którym zależy, aby zadbać o zdrowie swoich pociech. Dodatkowymi efektami będą najpewniej wyniki w szkole, a wszystko poprzez dodatkowy ruch i pełnowartościowe śniadanie.
A co dla panów?
Z pewnością poranne ćwiczenia dla mężczyzn to niejednokrotnie ważny element dnia. Co, jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, albo które ćwiczenia wykonać? Nawet kombinacja pompek, brzuszków, czy przysiadów, uprawianych przez kilkanaście minut o poranku pozwoli rozruszać mięśnie i ułatwi zadbanie o figurę. Jeśli ćwiczenia będą wystarczająco intensywne, panowie mogą liczyć na dodatkowe efekty w postaci uwydatnienia się muskulatury. Codzienna dawka ruchu jest zalecana w celach zdrowotnych, ponieważ przekłada się na funkcjonowanie wszystkich narządów i układów.