W ostatnich czasach medytacja zyskuje coraz większą popularność. Modne stają się grupowe medytacje, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Udowodniono, że techniki medytacyjne mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, tak samo fizyczne, jak również psychiczne. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem jej praktykowania nie ma co czekać na odpowiedni moment, chociaż oczywiście komfortowe warunki sprzyjają rozluźnieniu, a brak bodźców wspomaga skupienie.

Czym jest medytacja?

źródło: pexels.com

Każdego dnia jesteśmy wystawieni na działanie dużej liczby stresorów. Zwykły ruch uliczny, połączony z hałasem przyczynia się niejednokrotnie to rozdrażnienia, czy lekkiego przytłoczenia. Podobnie nawał codziennych obowiązków, czy stres w pracy, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem także przyczynia się do problemów ze snem oraz zmęczenia. Każdy marzy czasem o chwili wytchnienia, ciszy i relaksie. Jednak nie zawsze udaje nam się to osiągnąć. Medytacja jest właśnie tym elementem, który przybliża do wewnętrznej równowagi, wyciszenia, pomaga w skupieniu i redukcji stresu.

Jak rozpocząć medytację?

Tak naprawdę nie potrzeba wiele. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tradycyjnej pozycji medytacyjnej spokojnie do tego celu możemy wykorzystać łóżko. Najlepiej położyć się na plecach, ręce układając swobodnie wzdłuż ciała. Istnieje kilka metod praktykowania medytacji. Podstawowy blisko wiąże się ze świadomym oddychaniem, które pomaga regulować funkcje naszego ciała, łagodzić stres, redukować wysokie ciśnienie, czy szybkie tempo. Dodatkowe korzyści wynikające z tego ćwiczenia to lepsza koncentracja, opanowanie, a nawet wzrost energii. Przede wszystkim musimy skupić się na oddechu, brać spokojny wydech i równie spokojnie wypuszczać powietrze. Podczas tego ćwiczenia należy pozostawić myśli za sobą, skupić się wyłącznie na odczuciach i oddechu.

Kiedy najlepiej medytować?

Wiele ludzi lubi sobie ucinać drzemkę w ciągu dnia, w szczególności po obiedzie. Jest to dość naturalny odruch, w przeciwieństwie do medytacji. Ciężko powiedzieć, czy istnieje optymalna pora. Wiele zależy od naszego trybu dnia. Jeśli jesteśmy zabiegani rano, mamy mało czasu z uwagi na obowiązki, po całym dniu pełnym napięć być może właśnie wieczorem przyda nam się kilka chwil wytchnienia. Techniki oddechowe, wykorzystywane w trakcie medytacji mogą nam się przysłużyć także w życiu codziennym. Dlatego warto jest je praktykować codziennie. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że przed nami trudny dzień, może na jego początku warto odświeżyć nieco umysł, oddając się kilku chwilom pozbawionym myśli. To również sposób, aby uświadomić sobie własne emocje, co ułatwia zarządzanie samym sobą. Pomaga także w przygotowaniu na wyzwania, którym musimy stawić czoła.

Pozytywny wpływ medytacji na życie

źródło: pexels.com

Z jednej strony możemy ćwiczyć naszą koncentrację, z drugiej mówi się, iż medytacja ma pomóc w zgłębianiu własnej osoby. Dlatego, jeśli zależy nam na zbliżeniu się do własnego ja, powinniśmy ćwiczyć się w biernej obserwacji własnych myśli oraz emocji. Pozwolić im pojawiać się i przemijać. Dzięki teku możemy dowiedzieć się czasem, co chodzi nam po głowie. Również nabranie zdrowego dystansu do siebie, życia, czy codziennych zdarzeń, ułatwia reagowanie na różnego rodzaju sytuacje, również te stresujące. Jeśli się czegoś obawiamy, łatwiej nam będzie poradzić sobie z lękiem. Natomiast uzyskanie spokoju i wewnętrznej równowagi to ważny element życia, który przekłada się tak samo na prywatne relacje jak również zawodowe.

15 minut medytacji każdego dnia

To niewielka ilość czasu, którą musimy poświęcić, aby już po kilku tygodniach odczuć na sobie pozytywne skutki medytacji. Wiele osób mówi o zmianach, jakich doświadczyło. Dlatego, nawet jeśli na początku będzie nam trudno skupić się, co chwila będziemy czuć się rozproszeni lub zbyt mocno przywiązani do jakiegoś zdarzenia, czy myśli, nie warto ani się za to winić, ani denerwować, to również naturalne. Lepiej po prostu dzień po dniu, ćwiczyć, a z czasem zaczniemy osiągać zamierzony efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here