Możemy poczuć się nieco zaskoczeni a nawet zszokowani zmianami, jakie mają obecnie miejsce na rynku książkowym. Rewolucja technologiczna dosięgnęła także wydawców i autorów, przede wszystkim jednak księgarnie, które śmiało wkroczyły w cyfrową erę XXI wieku. Co oznacza to dla przeciętnego czytelnika i jakie możliwości oraz korzyści z tego czerpie? Jeśli dotychczas nie mieliśmy do czynienia z czytnikiem e – booków możemy poczuć się trochę skołowani. Spore zmiany wymagają pewnej znajomości rynku, ale również mechaniki jego działa.

Subskrypcja czytelnicza?

źródło: pexels.com

Wygoda związana z korzystaniem z cyfrowej książki wynika z faktu, iż nie ma potrzeby jej fizycznego posiada. Wszystko, czego potrzebujemy to pamięć urządzenia, na którym konkretna pozycja zostanie zapisana. Przez długi czas wiele książek dostępnych było w popularnym formacie pdf. Wraz z rozwojem nowych możliwości oraz ogromną liczbą czytelników, firmy postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. W podobny sposób działają wszelkiego rodzaju platformy strumieniowe, jak bardzo popularny Netflix, czy HBO. Wypożyczanie filmów oraz ich kupno przestały być tak bardzo opłacalne, a gromadzenie poszczególnych nowości, czy klasyków wiąże się ze sporymi wydatkami. Oczywiście, w dalszym ciągu fani konkretnych tytułów wybierają płyty Blue-ray, przemawia za tym jednam w dużej mierze sentyment oraz względy kolekcjonerskie. Znacząca część seriali i filmów dostępna jest obecnie na platformach, które pobierają stosunkowo niewielkie opłaty za comiesięczny dostęp do tej biblioteki. W podobny sposób zaczęły działać księgarnie. Poprzez opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych czytelnik otrzymuje dostęp nawet do kilkudziesięciu tysięcy tytułów. To prawdziwa gratka dla miłośników literatury.

Urządzenie czy aplikacja? O co właściwie chodzi

źródło: pexels.com

Czytniki e – booków stworzone zostały w jednym, konkretnym celu – umożliwieniu dostępu do treści zapisanym w formie cyfrowej. Jak wiadomo, nawet jeśli urządzenie jest proste w obsłudze a ilość funkcji ograniczona, musi posiadać określone oprogramowanie – system, który umożliwia wyświetlanie treści oraz ich przeglądanie. Wraz z nastaniem ery płatnych subskrypcji, musiały również powstać odpowiednie aplikacje, które pozwalają nie tylko na założenie konta w poszczególnych serwisach, ale również na łatwy i przyjemny dostęp do zasobów platformy. Dlatego zakup nośnika, w zależności od celów jego użytkowania, wiąże się z uzyskaniem informacji, które z aplikacji możemy za jego pośrednictwem używać, a zatem, do których miejsc będziemy mieć dostęp.

Swobodniejszy wybór pozycji

Przed pojawieniem się platform udostępniających książki dla subskrybentów, każdorazowy zakup wiązał się z pewnym zaczerpnięciem języka na temat danego autora, czy dzieła. W końcu zakup jednej książki obarczony był pewnymi kosztami. Dlatego wiele osób często wstrzymywało się od sprawdzenia danej książki, nawet jeśli wydawała się jej interesująca lub zasłyszała na jej temat wiele pozytywnych opinii. Obecnie problem ten został zażegnany. Tak ogromny dostęp do elektronicznych księgozbiór, ułatwia przebieranie wśród książek. Z jednej strony pozwala to na sprawdzenie interesujących nas tytułów, z drugiej ma bardzo ważny wpływ na rynek wydawniczy, a przede wszystkim samych autorów. Wcześniejsza selekcja była dość ostra. Wiele zależało od sławy danego pisarza, kwestii marketingowych oraz kosztów książki. Obecnie są to czynniki ważne, jednak nikt już nie ma oporów sięgnąć po coś zupełnie mu obcego z czystej ciekawości.

Czy Polacy czytają więcej książek?

Bez wątpienia nowoczesne rozwiązanie przykłada się do wzrostu popularności nie tylko literatury, ale przede wszystkim czytników do e – booków oraz elektronicznych księgarni. Na rynku funkcjonują wydawnictwa, które zachęcają do bezpłatnej publikacji swoich utworów w formie książek elektronicznych. To ogromna szansa dla wielu młodych, ale również doświadczonych twórców, ponieważ wzrosła liczba potencjalnych czytelników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here