Dla wielu osób rozmowa kwalifikacyjna to stresujące zdarzenie. W wielu przypadkach, tak samo osoby odpowiedzialne za rekrutację jak również zewnętrzne firmy odpowiedzialne za dział HR przewidują kilka etapów rekrutacji celem wyłonienia najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. W przypadku stanowisk wyższych szczebli, jak stanowiska kierownicze, związana z tego typu posadą odpowiedzialność oraz umiejętności niezbędne do prawidłowego i efektywnego zarządzania grupą pracowników, powinny zostać wykazane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, także w trakcie etapu praktycznego. Niezależnie od stanowiska, na które składamy aplikację, warto wiedzieć, jakie są ogólne zasady związane z prowadzeniem oraz przygotowaniem się na rozmowę, celem wywarcia dobrego, pierwszego wrażenia, które często bywa decydujące.
Rozmowa o pracę – jak dobrze wypaść?
Warto pamiętać, że w procesie rekrutacyjnym, rozmowa kwalifikacyjna to tak naprawdę kolejny etap. Cały proces zaczyna się od złożenia CV. Dlatego dobrze przygotowane, czytelne CV to klucz do drzwi, które otwierają nam rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli zostaniemy zaproszeni na spotkanie, którego celem jest osobista prezencja naszej osoby, warto przygotować się w możliwie najlepszy sposób, tak, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze oraz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie upragnionej posady. Dlatego, jeśli wysyłasz gdzieś CV, powinieneś być pewny, że składasz aplikację na posadę, która faktycznie cię interesuje. Często w trakcie telefonicznego pytania, kandydaci zadają pytania, typu: „a co to za praca, co to za firma, a jakie wynagrodzenie?”. Dla osoby zapraszającej na rekrutację, którą najczęściej jest rekruter, to sygnał, iż dany kandydat nie był szczególnie zainteresowany daną firmą, nie sprawdził żadnych informacji na jej temat, dodatkowo prawdopodobnie wysyła dużą liczbę zgłoszeń, licząc na łut szczęścia. Pamiętaj, że przyjmowanie zaproszenia na rozmowę, to często pierwszy kontakt z rekruterem.
Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?
Bardzo ważny jest strój. Powinien on być dopasowany do miejsca pracy. Jeśli interesuje nas praca w instytucjach takich, jak bank, czy stanowisko menadżerskie w jednej z korporacji, powinniśmy zadbać o nienaganny wygląd. Najlepiej sprawdzi się elegancki, casualowy outfit. W przypadku panów – oczywiście jasna, dobrze wyprasowana koszula, opcjonalnie krawat, w zależności od rangi spotkania, marynarka oraz eleganckie, nie koniecznie jednak spodnie stanowiące element garnituru. Zadbaj o czystość obuwia. Pamiętaj, aby było wypastowane. Opcjonalnie można zastosować dodatki, takie jak elegancki zegarek. Rekruterzy często zwracają uwagę na takie rzeczy, jak dłonie, zadbane paznokcie i skórki, ponieważ te elementy mówią dużo o danym człowieku. W przypadku Pań zaleca się stonowany strój oraz lekki makijaż. Wyzywający ubiór oraz zbyt mocny, intensywny makijaż mogą przywołać negatywne skojarzenia. Jeśli decydujesz się na spódnicę, niech się ona kolan, chociaż świetnie sprawdzi się także spódnica do kostek, z dodatkowym, eleganckim obuwiem. Jeśli stanowisko jest faktycznie ważne, w prestiżowej firmie, przed spotkaniem z rekruterem spotkanie z kosmetyczką to dobry pomysł, aby zrelaksować się o odpowiednio przygotować.
Rozmowa kwalifikacyjna – co warto wiedzieć?
Przede wszystkim jednym z podstawowych pytań, jakie zadają rekruterzy, jest: „czy szukał/a Pan/Pani informacji na temat naszej firmy, czy wie Pan/i czym nasza firma się zajmuje?”. Od naszej odpowiedzi zależy dalszy przebieg rozmowy. Oczywiście, nie warto kłamać. Co natomiast należy zrobić, to przeprowadzić research na temat firmy, jej roli na rynku, osiągnięć, by z jednej strony skonfrontować nasze oczekiwania względem miejsca pracy z jej systemem działania, z drugiej natomiast, aby wykazać faktyczne zainteresowanie pracą, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Przed spotkaniem warto zrobić listę swoich mocnych i słabych stron, o które często pytają rekruterzy oraz wkomponować swoje pozytywne cechy w obowiązki, które mają nam być powierzone.
Rozmowa kwalifikacyjna – autoprezentacja
Najważniejsze to zaprezentować siebie z jak najlepszej strony. Ważne będą nasze pozytywne nastawienie, energiczność oraz gotowość do pracy. Także umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, do których czasem należy właśnie rozmowa kwalifikacyjna.