To jedno z podstawowych urządzeń w gospodarstwie domowym, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie. W szczególności rodziny z kilkoma dziećmi, w tym małymi, które wymagają czystych ubranek i często brudzą dużą ilość rzeczy, jak pidżamki, czy śliniaczki, bardzo często nastawiają pranie. Oczywiście, każdej osobie, która korzysta z pralki, zależy na tym, aby ubrania, po ich upraniu, były miękkie oraz świeże. Jednak, w wyniku częstego użytkowania pralki niezbędne staje się jej czyszczenie.
Nieprzyjemny zapach z pralki – przyczyny
Warto pamiętać o podstawowych zasadach związanych z użytkowaniem pralki. Przede wszystkim po wyjęciu prania należy zostawić bęben pralki otwarty. Pomaga to w niwelowaniu przykrych zapachów, które powstają w zawilgoconym środowisku, jakim jest bęben pralki. Natomiast innymi powodami nieprzyjemnego aromatu, który wyczuwalny jest także na ubraniach, jest zabrudzony filtr. Dlatego czyszczenie filtra to także jeden ze sposobów, który pozwala na pozbycie się niechcianego aromatu. Dodatkowo czysty filtr przekłada się na lepsze funkcjonowanie pralki. Szuflada pralki, w której umieszczane są detergenty może również stanowić źródło problemu. W szczególności resztki proszku do prania, który zalega w szufladzie, mogą doprowadzić do powstania nieświeżego zapachu. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie szuflady. Sam bęben to miejsce, w którym może gromadzić się pleśń. Jak wyczyścić pralkę z pleśni?
Pleśń w pralce ładowanej od góry – jak sobie z nią poradzić?

Istnieje kilka, prostych, domowych sposób na wyczyszczenie bębna pralki. Przede wszystkim, poza pozostawieniem otwartej pralki, tuż po zrobionym praniu, można wsypać do bębna dwie łyżeczki sody. Świetnie sprawdza się jako środek wchłaniający wilgoć, skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy. Innym sposobem jest wsypanie sody do szufladki na proszek oraz uruchomienie pralki przy temperaturze 90 stopni. Wysoka temperatura dodatkowo pomaga w usunięciu niechcianego aromatu, dlatego nie tylko stosowanie sody, ale regularne robienie prania w wysokiej temperaturze pozwalają uniknąć stęchłego zapachu. W podobny sposób, jak sodę, można zastosować kwasek cytrynowy, który pozwala wyczyścić pralkę. Należy umieścić go w szufladzie na proszek, w proporcjach 1 do 3 maksymalnej pojemności pralki i uruchomić urządzenie nastawione na temperaturę 90 stopni.
Jak wyczyścić pralkę octem?
Okazuje się, że kolejnym problemem, który wpływa nie tylko na czystość pralki, ale również jej żywotność, jest kamień. W wodzie stosowanej do prania występują różnego typu związki, których obecność objawia się powstawaniem kamienia, co widoczne jest także w przypadku czajnika elektrycznego. Jak wyczyścić pralkę z kamienia? W tym celu najlepiej zastosować ocet, który świetnie sprawdza się jako odkamieniacz. Cały proces najlepiej wspomóc dwoma opakowaniami kwasku cytrynowego, które wsypujemy do bębna, wraz z dwoma litrami octu. Następnie pralkę ustawiamy na pełny cykl prania, aby uzyskać jak najlepszy efekt, oczywiście pamiętamy o wyborze najwyższej, możliwej temperatury.
Stosuj się do zaleceń producenta

Po zakupie nowej pralki warto zapoznać się z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji, gdzie dostępne są informacje dotyczące tego jak konserwować pralkę. To pomoże nam zadbać o urządzenie, co przełoży się nie tylko na świeże i czyste praniem, ale również przedłuży żywotność urządzenia. Producenci różnych marek zalecają dodatkowo stosowanie detergentów do czyszczenia pralki, które pomagają w usunięciu kamienia, czy nieprzyjemnego zapachu.
Wąż odpływowy od pralki – kolejne źródło nieprzyjemnego zapachu
W niektórych sytuacjach zdarza się, że problem wcale nie tkwi w bębnie, czy szufladzie, ale nieprzyjemny zapach wydobywa się bezpośrednio z węża odpływowego. Zdarza się to najczęściej gdy wąż posiada zagięcia, w których gromadzą się resztki detergentów i wody, co prowadzi do powstania pleśni. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę ceny tego typu elementów, najlepszym rozwiązaniem okazuje się kupno nowego węża odpływowego oraz jego montaż, co pozwala na skuteczne pozbycie się brzydkiego aromatu.