Karmienie szczurów nie należy do najłatwiejszych, choć jest to czynność, którą dość łatwo pojąć. Przede wszystkim – należy zapamiętać jakich dokładnie produktów szczury nie mogą spożywać oraz jak powinien wyglądać jadłospis zdrowego szczura. Ponieważ zwierzęta te są coraz częściej wybierane do roli zwierząt hodowlanych, w tym miejscu pragniemy poświęcić im nieco więcej miejsca. Dowiesz się jakie przysmaki dla szczurków znajdziesz, jak powinien wyglądać ich skład oraz po który przysmak warto sięgnąć, jeśli zależy ci na zdrowiu i szczęściu swych pupili.

Karmienie szczurów – najważniejsze zasady, o których warto pamiętać

Szczury mogą jeść wiele produktów, w tym także produktów spożywanych na co dzień przez człowieka. Szczury dzikie, mieszkające w sąsiedztwie człowieka (na przykład w dużym ośrodkach miejskich) karmią się same, w dużym stopniu w oparciu o odpadki wyrzucane przez człowieka. W rezultacie ich dieta jest różnorodna i często składa się z produktów nieświeżych.

Szczury hodowlane pochodzą jednak od szczurów laboratoryjnych, a nie szczurów kanałowych, dlatego ich niektóre behawiory, w tym także przyzwyczajenia żywieniowe, są nieco odmienne. Przede wszystkim, mają mniejsze zapotrzebowanie na białko, a tym samym spożywają mniejsze ilości mięsa.

W karmieniu szczurów hodowlanych zaleca się zrezygnować z produktów wysoce przetworzonych, które mogłyby zaszkodzić układu pokarmowemu tych zwierząt. Podstawą diety powinny być produkty spożywcze dedykowane właśnie dla gryzoni. Najczęściej, są to sprasowane zboża, pestki, nasiona oraz inne składniki naturalne.

Jeśli chodzi o własny pokarm, szczurom można podawać warzywa i niektóre owoce (należy jednak unikać cytrusów). Ponadto, warto oczyścić je ze skórki oraz pestek. Mięso dedykowane dla szczurów to przede wszystkim indyk i kurczak, a także inne gatunki. Często stosuje się mięsa wymieszane ze zbożami lub innymi zdrowymi wypełniaczami.

Ponadto, w diecie szczura ważna jest zielenina. Polecamy korzystać z mieszanek zieleniny dedykowanych dla gryzoni, zamiast z samodzielnie zebranych plonów. Zielenina rosnąca przy drodze może zawierać w swoim składzie zbyt dużo metali ciężkich.

Karma i przysmaki dla szczura – co wybrać, z czego zrezygnować?

Choć karmienie szczurów może opierać się na wykorzystaniu pokarmów spożywanych przez człowieka, należy jednak pamiętać o konieczności używania karm dedykowanych dla tych gryzoni. Karma i przysmaki dla szczura, o których warto pamiętać to m.in. suche mieszanki, zawierające optymalne dawki witamin oraz kwasów tłuszczowych. Polecamy też upewnić się, czy dana karma jest pozbawiona w składzie cukru, który mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia szczurka.

Co powinno znajdować się w mieszance dla szczura? Przede wszystkim zboża (owies, pszenica, dynia, słonecznik, jęczmień, len), skrobia, glukoza. Warto także zwrócić uwagę na obecność suszonych owoców i warzyw, wśród których do najważniejszych należą jabłka, marchewka, buraki, rodzynki, seler i ziemniaki.

Dobrym uzupełnieniem standardowej mieszanki są biszkopty dla gryzonia oraz mieszanki uzupełniające w postaci kolb miodowych. Tworzą one duże urozmaicenie w diecie twojego szczurka, dostarczając mu uzupełniających prozdrowotnych składników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here