Jeśli tylko wybrać się do księgarni w poszukiwaniu ciekawego tytułu, jakiejś nowości, czy świeżego autora, od razu uderza nas ogromna ilość pozycji na pułkach ( co również dowodzi, że osoby uważające, że rozwój technologiczny zmieni oblicze rynku wydawniczego, niestety bądź na szczęście, ale były w błędzie). Nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, aby po kolei prześledzić tytuły, następnie z tych bardziej interesujących przynajmniej rzucić okiem na opis historii, czy kilka stron, aby stwierdzić, czy dana pozycja przypadła nam do gustu. Skąd mamy wiedzieć, jakie książki są warte przeczytania?

Lista tytułów na Nowy Rok w mediach społecznościowych

Wielu celebrytów, ludzi zamożnych, czy ludzi sukcesu słynie z tego, że regularnie czytają, celem rozwijania swojej wiedzy i świadomości, ale również ze względów zdrowotnych i pozytywnego wpływu lektur na funkcjonowanie mózgu, pamięć, czy koncentrację. Dlatego, najczęściej przy okazji zbliżającego się, Nowego Roku, podsumowują swoją tegoroczną przygodę z literaturą, proponując książki, które ich zdaniem są godne zainteresowania. Jeśli jesteśmy na bieżąco z postami niektórych celebrytów, czy sław, możemy rzucić okiem, czy nasi idole przypadkiem nie mają coś ciekawego do zaproponowania.

Książki warte przeczytania – rankingi

źródło: pexels.com

Podobnie jak w przypadku sprzętów RTV i AGD, także księgarnie prowadzą swoje oddzielne rankingi. W wielu przypadkach to klienci, po przeczytaniu książki, dzielą się swoimi odczuciami względem lektury. System wyszukiwania poszczególnych autorów i pozycji daje nam bardzo szczegółowe możliwości, związane między innymi z typem książki, czy autorem, dlatego przeszukując internet w poszukiwaniu inspiracji, na pewno natkniemy się również na opinie czytelników.

Czy istnieje jakiś „kanon lektur obowiązkowych”?

Oczywiście, poza tym szkolnym, który dotyczy uczniów. Zapewne wiele osób powie, że wśród światowych zbiorów, bestselerów, współczesnej literatury i arcydzieł spod ręki mistrzów pióra, znajdą się tytuły takie, które każdy z nas powinien przeczytać. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszyła się się seria o Harrym Potterze, czy tolkienowska trylogia Władcy Pierścienia, wraz z inną książką tego autora „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jeśli jakiś tytuł co chwilę wpada nam w ucho, rozmawiają o nim nasi znajomi, być warto będzie sięgnąć właśnie po ten utwór, chociażby, aby nie być w tyle za przyjaciółmi i móc uczestniczyć w rozmowie, jeśli ta dotyczyć będzie danej książki. Dla osób poruszających się w konkretnej branży, od naukowej, przez psychologiczną, po biografie, czy publicystykę, z pewnością znaleźć można żelazny kanon, który co jakiś czas zostaje uzupełniony o nowość godną uwagi. Często po prostu musimy być na bieżąco. Jeśli lubimy również filmy, możemy pozwolić sobie na pooglądanie konkretnej produkcji oraz przeczytanie książki, na podstawie której powstał dany obraz kinowy.

Czy czytanie książek jest ważne?

źródło: pexels.com

Bez wątpienia to ważny element naszego życia. Pozytywny wpływ czytania książek został już udowodniony naukowo. Poprzez przyswajanie nowych treści, w proces ten zaangażowany zostaje nasz mózg, a jego zwiększona aktywność jest porównywalna do treningu mięśni. Jeśli zależy nam na właściwym przebiegu procesów myślowych, dobrej pamięci, czy koncentracji, ćwiczenie jest właśnie formą ćwiczenia, która idealnie nadaje się dla naszego umysłu. Podobnie czytanie dzieciom na głos stanowi istotny element poprawnego ich prawidłowego rozwoju, czy nauki mówienia.

Książka papierowa czy e – book?

Z uwagi na możliwość kupna książek na nośniki elektroniczne, wiele osób zastanawia się w jakiej formie kupować kolejne tytuły. Nie istnieje tutaj złota zasada. Papierowe wydania mają swoje zalety i wady, podobnie jak te elektroniczne. Ważne są nasze preferencje, także możliwość kupna czytnika e – booków lub posiadanie urządzenia, które umożliwi odczyt książek w formacie cyfrowym, chociaż często są one spotykane w plikach pdf co pozwala na czytanie niemal na każdym typie urządzenia, od smartfona, po komputer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here