Zmiany technologiczne, postęp, różne źródła informacji, formy spędzania wolnego czasu mają spory wpływ na nasze hobby, czy aktywności, których się podejmujemy. Nawet tradycyjne przeglądanie gazety czy magazynów coraz częściej zostaje wyparte przez śledzenie informacji w mediach społecznościowych, czy sprawdzanie tylko nagłówków na stronach internetowych. Czy oznacza to, że sztuka czytania powoli wymiera?

Papierowe książki nadal w modzie?

źródło: pexels.com

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskały e – booki oraz audiobooki. W pierwszym przypadku stworzone zostały nawet specjalne czytniki, które umożliwiają się cieszenie cyfrowymi lekturami. Jest to sposób o tyle wygodny, iż urządzenia są niewielkich rozmiarów, co ułatwia ich spakowanie do torby. Dodatkowo możemy posiadać na nich więcej, niż jedną książkę, dlatego, chociażby w trakcie jazdy autobusem, czy pociągiem spokojnie możemy przebierać wśród lektur. Audiobooki natomiast to świetne rozwiązanie dla osób, które rzadko mają czas na czytanie, zależy im jednak aby rozwijać się i dokształcać w ten sposób. Świetnym miejscem do słuchania książek jest samochodów, w szczególności, w trakcie dłuższej podróży.

Zapach papieru dla prawdziwych moli książkowych

Czy w naszych czasach można jeszcze mówić, by istniały mole książkowe? Dawniej, z uwagi na brak innej alternatywy, czytanie było popularnym sposobem na spędzanie czasu. Po książki sięgali tak samo młodsi jak i starsi. Okazuje się, że w dalszym ciągu dla wielu osób możliwość przeniesienia się do świata wymyślonego przez autora, to sposób na relaks, refleksję, czy ucieczkę od codzienności. Nie trzeba długo się zastanawiać, czy książki potrafią zrobić jeszcze furorę, wystarczy spojrzeć na niektóre z ostatnich ekranizacji filmowych, które są adaptacjami powieści, jak: saga o Harrym Potterze, „Zmierzch”, czy głośna książką „50 twarzy Greya”. Podczas rozmów z miłośnikami bibliotek i opasłych tomów najczęściej mówią, że jednym z najlepszych elementów, którego brakuje im w kontakcie z cyfrowymi nośnikami, jest zapach książek. Oczywiście wybór formy publikacji to kwestia indywidualna, bez wątpienia jednak czytanie ma wiele zalet oraz pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, czy pamięć.

Dlaczego warto czytać książki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy warto czytać książki”? Oczywiście, są i tacy, którzy uważają to za zbędne, a nawet męczące zajęcie, a wolny czas lubią spędzać przed telewizorem. Najważniejsze to znaleźć swoje kilka minut i potrafić się wyciszyć lub zrelaksować po ciężkim dniu. Jednak warto poznać także pozytywy płynące z czytania książek. Najbogatsi ludzie na ziemi, w tym osobowości takie jak były prezydent USA Donald Trump, właściciel firmy Microsoft – Bill Gates, założyciel Apple – Steve Jobs mówią o tym, jak ogromny wpływ na ich życie miało czytanie książek. Co roku wielu celebrytów podaje listę 10 tytułów wartych przeczytania. Dla wielu osób sukcesu literatura, w tym fachowa, naukowa, także psychologiczna, czy biograficzna to źródło inspiracji oraz wiedzy, bez którego być może dojście do sukcesu zajęłoby im więcej czasu. Może wydawać się, że tak ciężko pracujące osoby nie mają na nic czasu, jednak każda z nich potwierdzi, iż w ciągu roku znajduje te wolne chwile na przeczytanie kilku książek.

Problemy z koncentracją? Poczytaj książkę

źródło: pexels.com

Czytanie angażuje wiele obszarów naszego mózgu, dlatego faktycznie bywa męczące. Dodatkowo wymaga skupienia i śledzenia partii tekstu. Dlatego oddawanie się lekturom to świetny sposób na poprawę koncentracji oraz pamięci. Dodatkowym atutem jest zwiększanie zasobu słownictwa, co ułatwi nam komunikację z innymi, wyrażanie myśli. W towarzystwie będziemy bardziej elokwentni, być może zwiększy to nawet naszą pewność siebie. Dlatego warto czytać już dzieciom, nawet przed snem. Badania wykazują, że czytanie dzieciom na pozytywny wpływ na ich rozwój oraz rozwój struktur umysłu, dodatkowo maluchy, które przed snem mogły posłuchać ulubionej historii, wykazują większe zainteresowanie literaturą w starszym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here