Współczesny rynek mieszkań z rynku pierwotnego jest mocno rozwinięty. Wynika to z faktu, iż w ostatnim czasie powstała duża liczba inwestycji deweloperskich, zapewniających ogromną ilość przestrzeni mieszkalnych w różnych miastach stanowiących kulturowe i gospodarcze ośrodki. Dla wielu młodych osób kupno mieszkania to ogromne przeżycie, związane z dużą ilością przygotować. Biorąc pod uwagę ceny za metr kwadratowych, zakup mieszkania za gotówkę jest niemożliwy, a jedynym sposobem uzyskania praw własności jest otrzymanie kredytu hipotecznego. Wiele osób decyduje się właśnie na ten sposób pokrycia kosztów związanych z kupnem mieszkania.

Ile trwa budowa bloku mieszkalnego?

źródło: pexels.com

Znacząca część osób decyduje się na kupno mieszkania w bloku mieszkalnych, chociaż coraz powszechniejsze stają się obiekty szeregowe, również realizowane przez dewelopera w postaci osiedli mieszkalnych domów rodzinnych. W przypadku bloków mieszkalnych mówi się o okresie około dwudziestu pięciu miesięcy. Oczywiście bardzo wiele zależy od warunków atmosferycznych, tak samo jak kwalifikacji ekip budowlanych, czy dostępności do materiałów. Dlatego wiele osób, podczas zawierania umowy o kredyt hipoteczny, negocjuje jego jego warunki, celem uzyskania jak najkorzystniejszej daty rozpoczęcia jego spłaty. Optymalnym terminem jest oczywiście data przepisania praw własności z dewelopera na klientów. Jednak jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogło do tego dojść?

Protokół zdawczo – techniczny. Co to jest?

To najważniejszy dokument techniczny, związany z oficjalną dokumentacją, dotyczącą nie tylko przekazania i odbioru mieszkania, ale również jego stanu technicznego, czy wywiązania się przez dewelopera z poszczególnych punktów umowy. No właśnie, wstępne postanowienia, związane z metrażem, rozmieszczeniem pomieszczeń, układem drzwi i okien, także rodzaju zastosowanych w trakcie budowy materiałów powinny znaleźć się na umowie zawartej pomiędzy deweloperem a klientem. Większość transakcji dokonywana jest jeszcze przed rozpoczęciem budowy, dlatego klienci swoje mieszkanie faktycznie zobaczą dopiero za kilka lat. W jaki sposób podejść do odbioru mieszkania?

Sprawdź punkty umowy zawartej z deweloperem

Z uwagi, iż mogło upłynąć już trochę czasu od jej zawarcia, najlepiej sprawdzić wszystkie, poszczególne punkty, z których deweloper związany jest się wywiązać, a następnie skrupulatnie sprawdzić, czy faktycznie wszystko zgadza się z założenia przedstawionymi w kontrakcie. W trakcie spotkania zdawczego wszelkie, zauważone przez nas usterki, powinny być uwzględnione w protokole. Jeśli pojawiają się jakieś nieprawidłowości, deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia. Następnie umówione zostaje następne spotkanie, na którym należy bezwzględnie sprawdzić wcześniejsze mankamenty, ale również zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się nowe, chociażby w trakcie prac realizowanych przez ekipę wydelegowaną do naprawy usterek.

Akt własności a akt notarialny

źródło: pexels.com

Akt własności jest dokumentem, który daje prawo danej osobie wejść w posiadanie nieruchomości. Przed ukończeniem budowy właścicielem mieszkań jest deweloper, jednak na mocy zawartej pomiędzy nim a klientem umowy, wszelkie prawa do własności zostają przeniesione na klientów. Ten czyn ma miejsce najczęściej w kancelarii notarialnej, gdzie dodatkowo poświadczony jest aktem notarialnym, czyli dokumentem stwierdzającym, że zarówno umowa zawarta pomiędzy dwiema stronami, jak również przekazanie własności miały miejsce w zgodzie z panującymi przepisami prawnymi.

Nowe mieszkanie – czy warto?

Rynek nieruchomości wydaje się być jednym z najbardziej stabilnych sektorów lokowania kapitału. Coraz powszechniejszy staje się proces kupowania mieszkań pod wynajem, ponieważ jest to inwestycja pozwalająca na trwałe zabezpieczenie w postaci konkretnego majątku. Oczywiście ceny najmu bywają różne, w zależności od samego miasta i lokalizacji, jednak w znaczącej części umożliwiają pokrycie raty kredy hipotecznego, jeśli takowy został zaciągnięty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here