Niezależnie od lat stażu, także ilości przebytych rozmów, także z pozytywnym skutkiem, kwalifikacyjnych, spotkanie z potencjalnym pracodawcą potrafi być stresujące. Atrakcyjna oferta pracy potrafi kusić, a duża liczba kandydatów deprymować. W niektórych sytuacjach rekruterzy, który zajmują się prowadzeniem rozmów kwalifikacyjnych niejednokrotnie zapraszają większą liczbę osób na daną godzinę. W zależności od branży, mają ku temu różne powody. Niejednokrotnie chcą już na początku stworzyć poczucie współzawodniczenia, aby zmotywować kandydatów do jak najlepszej prezentacji swojej osoby, jak również już na początku sprawdzić, jak niektóre z osób radzą sobie w obliczu konkurencji. Odpowiedzialne stanowiska często wymagają nerwów ze stali, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, zarządza czasem własnych oraz pracowników. Niemal każdy pracodawca oczekuje odpowiednich kwalifikacji od pracownika, samodzielności. Cechy te powinny być widoczne już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej

źródło: pexels.com

Jeśli zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, na które z pewnością uwagę zwróci nasz potencjalny pracodawca, a z pewnością na punkcie których uczuleni są profesjonalni rekruterzy. Struktury nowoczesnych firm, w szczególności działających na rynku międzynarodowych, wykształciła oddzielną jednostkę w całości odpowiedzialną za proces rekrutacyjny. Dlatego, jeśli dochodzi do spotkania, którego celem jest weryfikacja nie tylko doświadczenia zawodowego, ale aspektów personalnych, rekruterzy wiedzą, na które elementy zwrócić uwagę. W ostatnich latach, na wzór zachodnich modeli biznesowych, które powiązane są ze sposobem działania największych firm mieszczących się w Ameryce, zmianie uległy sposoby przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Coraz większą popularność zyskują nieszablonowe pytania, którymi rekruterzy raczą kandydatów. Ich celem jest sprawdzenie kreatywności oraz elastyczności, czy szybkości udzielania odpowiedzi. To nowatorskie rozwiązanie stosuje się jednak tylko w określonych sytuacjach. W sporej części zawodów w dalszym ciągu rozmowy przeprowadzane są w sposób rzeczowy, tzn. głównym tematem, którym zainteresowany jest rozmówca, są doświadczenie, kwalifikacje, gotowość do pracy.

Autoprezentacja – rozmowa o pracę

źródło: pexels.com

Autoprezentacja to nic innego jak odpowiednie przestawienie własnej osoby. Nie chodzi tutaj o dosłowną umiejętność przedstawienia się, ale o wiele elementów, które mają wpływ na to, jak zostaniemy odebrani przez otoczenie. Autoprezentacja jest tak samo ważna w trakcie spotkań towarzyskich, różnego rodzaju wystąpień publicznych, jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejsze elementy, to odpowiednio dobrany strój. Jeśli nas strój okaże się niedbały, co gorsza nieco zniszczony, a nawet brudny, będziemy, co prawda sprawiać wrażenie osoby desperacko poszukującej pracy, ale z pewnością nie pomoże to w staraniach o stanowisko pracy. Zadbane dłonie, odpowiednio przycięte paznokcie, elegancka fryzura, to elementy, które składają się na dobrą, przyjemną aparycję, budzą zaufanie w naszym rozmówcy i ułatwiają przełamać lody, podczas pierwszych minut spotkania. Bardzo ważna jest także nasza postawa. To, w jaki sposób się zachowuje, wypowiadamy, to jedno, ale mowa niewerbalna naszego ciała, to coś, czego czasem sami nie zdajemy sobie sprawy, natomiast zdradza na nasz temat wiele informacji. Na mowę ciała uwagę zwracają również rekruterzy, którzy w ten sposób badają, czy dana osoba jest zestresowana, obserwują jej reakcje w obliczu trudnych pytań. Pewna siebie postawa, lekko uniesiona głowa, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, z pewnością pomogą nam w pozytywnym budowaniu naszego wizerunku.

Kultura osobista przede wszystkim

To najważniejszy element w relacjach społecznych. Kultura osobista stanowi o człowieku. Dlatego używanie podstawowych zwrotów, jak dziękuję, czy proszę, powinno być czymś naturalnym. Czasem, z powodu nerwów, zapominamy o podstawowych kwestiach, jak kultura osobista, jednak w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto o niej pamiętać. Z pewnością żaden rekruter nie zdecyduje się na zaoferowanie stanowiska gburowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here