Możliwości, związane ze sposobami mają ogromny wpływ nie tylko na codzienną komunikację pomiędzy osobami. Także dawne modele spotkań biznesowych zmieniają transformują w nowe sposoby prowadzenia tego typu wydarzeń. Łączność internetowa pozwala na błyskawiczne nawiązanie kontaktu z osobą, która znajduje się w niemal każdym miejscu na globie. Oczywiście, jeśli posiada dostęp do internetu. Dlatego nie powinno być zaskoczeniem, że również rozmowa kwalifikacyjna bywa prowadzona przez Skype. W szczególności w roku 2020, kiedy aspektów naszego życia zostało przeniesione do sieci, taki sposób przeprowadzania rozmowy o pracę, jest jeszcze popularniejszy.

Rozmowa o pracę – Skype – co warto wiedzieć?

źródło: pexels.com

Na początku warto zwrócić uwagę, że rozmowa na żywo nie różni się aż tak mocno od spotkania online, poprzez aplikację Skype. Daje ona możliwość wideokonferencji, w której obie strony widzą się twarzą w twarz. Dlatego, jeśli mamy umówione spotkanie z pracodawcą lub rekruterem, warto sprawdzić, czy nasza kamerka działa bez problemów. Warto zwrócić uwagę również na jakość łącza. Jeśli będziemy borykać się z problemami technicznymi, może to utrudnić przebieg spotkania, finalnie również zaważyć na decyzji osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie nowego pracownika. Po prostu rekruter zdecyduje się na osobę, z którą rozmowa przebiegała bez problemów, co pozwoliło na omówienie istotnych kwestii i bliższe poznanie kandydata. Jeśli chcemy mieć okazję do autoprezentacji, musimy mieć dobre połączenie.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype – jak się ubrać?

W kwestii spotkań oficjalnych, także rozmów o pracę, które prowadzone są na żywo, istnieje pewna zasada, co do stroju. Właściwy ubiór to część sukcesu. Dobrany strój pomaga nam w budowie pozytywnego wizerunku. Zasada ta dotyczy również spotkania na Skype. Chociaż widoczni jesteśmy tylko w części, jeśli zadbamy o elegancki, stonowany strój, stworzony wizerunek siebie, jako osoby zorganizowanej. Dodatkowo wpłynie to na naszą świadomość. Spotkanie, które prowadzone jest w naszym domu to z jednej strony bezpieczne środowisko, w którym czujemy się komfortowo, co może mieć wpływ na naszą pewność siebie, z drugiej natomiast, może stworzyć w nas poczucie zbytniej wygody, co przełoży się na zbytnie bagatelizowanie spotkania, co może zostać źle odebrane. Dlatego, jeśli założymy strój inny, niż ten domowy, dedykowany na okazje takie, jak rozmowa kwalifikacyjna, sami również poczujemy powagę sytuacji.

Kontakt wzrokowy – również przez kamerę

źródło: pexels.com

Jak wiadomo, nawiązanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy jest bardzo łatwe. Przychodzi to o wiele łatwiej w sytuacji, kiedy spotykamy się na żywo. W trakcie spotkania przez Skype może być to trochę trudniejsze, jednak również tutaj staraj się nawiązać kontakt wzrokowy. Ułatwi to przebieg rozmowy. Pamiętaj, aby nie uciekać oczami i zbytnio nie błądzić oczami. Unikanie kontaktu wzrokowego może stwarzać wrażenie, że wstydzisz się czegoś lub czujesz niekomfortowo. Rozbiegane spojrzenie to oznaka nieumiejętności skupienia, co jest cechą negatywną, zwłaszcza w przypadku kandydata na określone stanowisko pracy.

Środowisko komfortowe do rozmowy

Masz możliwość zorganizować swoją przestrzeń prywatną w ten sposób, aby wpłynęła na twoje dobre nastawienie oraz koncentrację. Dlatego przed rozpoczęciem spotkania posprzątaj w pomieszczeniu, w którym będziesz uczestniczyć w spotkaniu. Zadbaj o to, aby przede wszystkim na biurku panował porządek. Tworząc otoczenie, nad którym masz kontrolę, poczujesz, że panujesz również nad sytuacją, a to zwiększa pewność siebie.

Warto poćwiczyć przed lustrem

Zanim przystąpisz do spotkania, warto przećwiczyć niektóre kwestie przed lustrem. To ułatwi nam późniejsze udzielanie odpowiedzi na pytania. Oczywiście, nie możemy przewidzieć wszystkich pytań, ale z pewnością możemy niektórych z nich się spodziewać. Podstawowe odpowiedzi to te, związane doświadczeniem zawodowym, naszymi mocnymi stronami, także wkładem, który wniesiemy do zespołu. Jeśli będziemy brzmieć przekonywująco, przekonamy do siebie również naszego rozmówcę, co zwiększa naszą szansę na otrzymanie pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here