Już od dłuższego czasu zauważyć można spory wpływ technologii na kanały oraz sposoby komunikacji. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie sfery towarzyskiej. Także szkoły, pracodawcy, instytucje państwowe posługują się elektronicznymi sposobami komunikacji, co bardzo ułatwia obieg informacji. Nic więc dziwnego, że osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji, niejednokrotnie jej pierwszy początkowy etap przeprowadzają telefoniczne, zadając kandydatom szereg pytań. Nie tylko odpowiedzi, ale również sposób, w jaki zostały udzielony, w realny sposób wpłyną na decyzję osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacyjny.

Jak zacząć rozmowę o pracę przez telefon

źródło: pexels.com

Istnieją, dwa, zbliżone do siebie scenariusze. W pierwszym przypadku samodzielnie wykonujemy telefon do firmy, której ofertą jesteśmy zainteresowani. Jest to nasz pierwszy, najważniejszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Dlatego musimy być odpowiednio przygotowani. Jak w przypadku każdej, innej rozmowy, gdy nie znamy osoby, z którą rozmawiamy, należy najpierw upewnić się, czy dodzwoniliśmy się pod dobry numer, następnie przedstawić się oraz wyjawić cel swojego telefonu. Warto pamiętać wszelkie informacje, zawarte w ogłoszeniu, jak stanowisko, na które pragniemy aplikować, dokładną nazwę firmy, jej oryginalne pochodzenie, ewentualny staż na rynku. Niezależnie od tego, czy wykonujemy pierwszy telefon do firmy samodzielnie, czy otrzymujemy kontakt od rekrutera, który przejrzał nasze CV, musimy być przygotowani na udzielnie odpowiedzi dotyczących posiadających umiejętności, stażu pracy, dodatkowych kursów, także posiadanego wykształcenia. Pracodawcy i rekruterzy są mocno zainteresowani w naszej dotychczasowej ścieżce zawodowej, ponieważ to doświadczenie zawodowe niejednokrotnie determinuje decyzję o zatrudnieniu danej osoby. Warto mieć również pod ręką długopis i kartkę papieru, aby móc zanotować najważniejsze informacje, jak godzina i miejsce spotkania. Jeśli samodzielnie wykonujemy telefon, dobrze również mieć na widoku swoje CV.

Telefoniczna rozmowa o pracę – pytania i odpowiedzialne

W wielu przypadkach rekruterzy, czy pracodawcy posiadają gotową listę pytań kwalifikacyjnych, których celem jest wstępna weryfikacja kandydatów. Znając niektóre z nich, a przynajmniej wiedząc, czego się spodziewać, będzie nam łatwiej prowadzić rozmowę, odpowiadać pewnym siebie głosem i zbytnio nie przeciągać rozmowy jąkanie się, czy urywaniem w pół słowa, gdy zgubimy jakąś myśl. Umiejętność płynnej wypowiedzi jest bardzo cenna.

Telefoniczna rozmowa o pracę – na co zwrócić uwagę

źródło: pexels.com

Jest kilka czynników, które mogą determinować to, jakie wrażenie zrobimy na naszym rozmówcy. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon najczęściej przez telefon najczęściej poprzedzona jest krótką informacją ze strony asystenta na temat godziny spotkania. W tym momencie powinniśmy wybrać komfortową godzinę spotkania dla nas, czyli czas, w którym mamy pewność, iż 100% naszej uwagi poświęcone zostanie rozmówcy. Różnego rodzaju bodźce, które potrafią nas rozproszyć, odbiją się negatywnym echem na rozmowie i mogą zaważyć co do dalszych decyzji rekrutera. Warto zadbać o otoczenie również w trosce o naszego rozmówcę. Wszelkiego rodzaju hałasy, będą przeszkadzać nie tylko nam, ale też osobie po drugiej stronie słuchawki, co utrudni komunikację, a finalnie może doprowadzić do frustracji, a nie jest to przecież nastrój, w jakim chciałoby się kończyć rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa telefoniczna w sprawie pracy

Warto pamiętać o dobrej dykcji, tak, abyśmy z jednej stroni brzmieli poważnie i dojrzale, z drugiej natomiast zostali po prostu dobrze zrozumieniu. Nie warto mówić za szybko, ponieważ słowa w słuchawce mogą się zlewać, zbytnia rozwlekłość może jednak znudzić naszego rozmówcę. Jeśli mamy skłonności do nadmiernego gadania, lepiej nieco utemperować tą cechę przed spotkaniem. Na pytania najlepiej odpowiadać z uśmiechem, jednak rzeczowo i konkretnie, aby uniknąć zbytniego rozdrabniania się na szczegóły. Przede wszystkim jednak pamiętaj o kulturze osobistej. Jest ona ceniona w każdym miejscu, a wysoka kultura osobista jest atutem, który może pomóc nam w procesie rekrutacyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here