W wielu polskich kuchniach, kawa to jeden z ulubionych napojów, w szczególności pitych o poranku, kiedy niezbędny staje się zastrzyk energii. Ciepła, mocna kawa, z palonych ziaren to sposób na szybką pobudkę i pomoc w koncentracji i skupieniu. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad alternatywnym sposobem wykorzystania kawy? Mowa tutaj o fusach z kawy, które większość z nas po prostu wyrzuca do kosza. Okazuje się, że ich wykorzystanie jest bardzo szerokie. W jaki sposób wykorzystać fusy z kawy?
Domowy sposób na maseczkę do twarzy
Fusy z kawy mogą świetnie sprawdzić się jako baza dla maseczki do twarzy, która pomoże w jej oczyszczeniu, także ujędrnieniu. W celu jej przygotowania najlepiej dodatkowo skorzystać z cynamonu, oliwy, także miodu. Fusy można również zastosować do regeneracji włosów oraz skóry głowy. Kawa, z uwagi na swoje działanie pobudzające, stanowi częsty składnik produktów kosmetycznych.
Fusy z kawy jako nawóz
Może wydawać się to sporym zaskoczeniem, ale stosowanie fusów do uprawy kwiatów doniczkowych, umożliwi im odpowiedni wzrost oraz kwitnięcie. Podczas przesadzania kwiatów, fusy z kawy należy umieścić na dnie doniczki, przez przesypaniem ziemi. Fusy sprawdzą się także w ogródku. Wystarczy rozsypać je wokół kwiatów.
Redukcja aromatów w lodówce – zapach kawy
Co prawda ten sposób zakłada wykorzystanie kawy świeżo zmielonej, która wydziela o wiele bardziej intensywny aromat, niż fusy, warto jednak o nim pamiętać, w szczególności, w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się nieprzyjemnych aromatów w lodówce, w którymi świetnie poradzi sobie kawa, zapewniając mocny, głęboki i przyjemny zapach. Lodówka to nie jedyne miejsce, w którym kawa ma swoje zastosowanie. Z powodzeniem może być wykorzystywana także w różnego rodzaju szafkach.
Fusy w samochodzie
Wielu właścicielom pojazdów osobowych zależy na świeżym i ładnym zapachu w aucie. Dlatego wiele osób przykłada uwagę nie tylko do porządku wewnątrz auta, ale również różnego rodzaju odświeżaczy, które mają zapewnić poczucie czystości. Zamiast aromatów przeznaczonych do samochodu, możemy wykorzystać fusy z kawy, które najlepiej umieścić w szufladach lub schowkach, z których wydobywać się będzie przyjemny, domowy zapach.
Fusy kontra uciążliwy tłuszcz
Tak. Jeśli w kuchni zmagasz się z naprawdę brudnymi naczyniami, w których warstwa tłuszczu wydaje się niemożliwa do usunięcia, a walka beznadziejna i przegrana, wykorzystaj fusy z kawy, które świetnie poradzą sobie nawet z zaschniętymi resztkami jedzenia. Najlepszy efekt uzyskać wkładając fusy do kawałka gazy i wykorzystując je jako zmywak.
Brudny kominek? Gdzie są fusy z porannej kawy?
Niejednokrotnie zdarza się, że usunięcie popiołu z kominka bywa zadaniem problematycznym, które skutkuje osadzeniem się resztek popiołu na ubraniu i meblach, jeśli kominek znajduje się w salonie. Aby zapobiec tego typu efektom, najlepiej skorzystać z wilgotnych fusów. Gdy popiół już lekko ostygnie, posypujemy go fusami z kawy. Ważne, aby były dalej wilgotne. Popiół do nich przylegnie, co ułatwi nam sprzątanie, bez obaw mocne pylenie.
Napraw to sam – uszkodzone meble
Wszelkiego rodzaju uszkodzenia na meblach, które wymagają uzupełnienia masą, można naprawić za pomocą kawy rozpuszczalnej. Poprzez dodanie niewielkiej ilości wody do kawy oraz dokładne jej rozmieszanie, aż do uzyskania plastycznej masy, uzyskujemy materiał gotowy do wykorzystania w procesie naprawy mebli.
Fusy – kolorowa zabawa
Intensywny aromat i głęboki smak idą w parze z kolorem kawy, która bogata jest w różnego rodzaju odcienie brązu, aż po niemal czarny kolor. Dlatego od dawna fusy z kawy, jak również sama kawa wykorzystywane są jako barwnik, który sprawdza się tak samo w przypadku tkanin, jak również papieru. Znanych jest wiele przypadków stosowania kawy jako rodzaju farby malarskiej, która umożliwiła uzyskanie zdumiewających efektów malarskich.
Kawa i fusy z kawy – wszechstronne możliwości
Kawa, tak samo jej fusy jak i kawa rozpuszczalna mogą być z powodzeniem wykorzystywane w sposób inny niż to się przyjęło, czyli jako napój pitny. Także fusy z kawy mogą być bardzo przydatne podczas porządków, czy w trakcie przesadzania kwiatów doniczkowych.