Wiele osób, zanim jeszcze zdecyduje się na zakup mieszkania lub rozpocznie przeglądanie ofert na rynku wtórnym oraz pierwotnym, zastanawia się nad rodzajami umów, które należy zawrzeć, aby finalnie wejść w posiadanie danej nieruchomości. Dlatego warto odróżnić dwa terminy – umowa deweloperska oraz akt własności. Jakie są różnice pomiędzy nimi i czy umowa deweloperska nadaje nam prawo własności do konkretnej przestrzeni?

Umowa deweloperska a akt własności

źródło: pexels.com

Należy mieć na uwadze, iż umowa deweloperska nie oznacza nabycia konkretnej nieruchomości na własność, a jedynie, na mocy prawnej oraz zawartej umowy, zakłada przyszłe przekazanie własności na klienta, w momencie, gdy budowa zostanie ukończona. Dlatego w trakcie trwania budowy osoby, które posiadają umowę deweloperską nie są prawnymi właścicielami terenu lub nieruchomości.

Kiedy następuje przeniesienie prawa do własności?

Z uwagi, iż wiele osób chcących kupić mieszkanie, finanse niezbędne na tego rodzaju inwestycję uzyskuje poprzez uzyskanie kredytu hipotecznego, niezbędne jest posiadanie jakiejś gwarancji, co do terminu ukończenia budowy oraz uzyskania prawa do własności. Najczęściej umowy deweloperskie zawierają wszelkie informacje, dotyczące terminu ukończenia projektu, który również oznacza możliwość przeniesienia praw własnościowych na nabywców.

Czy umowa deweloperska podlega regulacjom prawnym?

Na przestrzenie ostatnich lat do prawa wprowadzonych zostało wiele regulacji związanych z formą umowy deweloperskiej, celem zabezpieczenia konsumentów przed nadużyciami deweloperów, do których dochodziło. Dlatego wszelkie, niezbędne informacje można pobrać ze wzoru umowy deweloperskiej. Oczywiście zarówno deweloper jak i klienci mogą w niej umieścić dodatkowe zapisy, o ile nie kolidują z obowiązującymi prawnie zasadami.

Czego dotyczy umowa deweloperska?

źródło: pexels.com

Ten rodzaj umowy zawierany jest przede wszystkim przed rozpoczęciem prac budowlanych lub w ich trakcie. Dotyczy wyłącznie przestrzeni mieszkalnych, takich jak lokale w blokach, czy domy rodzinne. Nie można natomiast mówić o umowie deweloperskiej w kontekście przestrzeni użytkowych.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Wedle regulacji prawnych, w umowie powinny znaleźć się istotne informacje, niezbędne do jej zawarcia i prawnego zaistnienia. Przede wszystkim należy pamiętać o określeniu stron, także miejscu i dacie jej zawarcia. Kolejny, ważnym elementem jest cena, jaką klienci poniosą za nabycie nieruchomości. Szereg istotnych dla klientów informacji, które, w przypadku ich naruszenia, stanowią podstawę prawną do zerwania umowy. Dlatego powinny znaleźć się w niej: powierzchnia działki, jeśli przedmiotem umowy jest dom rodzinny lub metraż mieszkania, sytuacja prawna terenu lub obiektu oraz jego ewentualne obciążenie hipoteczne oraz służebnościowe, ważne dla mieszkania ceny, chociażby rozmieszczenie pokoi, ich wielkość, dokładna lokalizacja domu lub umiejscowienie mieszkania w bloku, zakres prac wykończeniowych. Dodatkowo można umieścić informacje związane z rodzajem materiałów, które mają zostać zastosowane podczas pracy. Termin przeniesienia praw własnościowych na nabywcę. Ta informacja jest również ważna, ponieważ klienci zyskują wiedzę, kiedy dokładnie staną się właścicielami lokalu. Istnieje wiele dodatkowych informacji, które powinny znaleźć się na umowie. Dodatkowym zabezpieczeniem dla klientów jest regulacja prawna, mówiąca o tym, że umowa deweloperska powinna być zawarta w obecności notariusza.

Czym jest akt notarialnym

Notariusze biorą udział w zawieraniu dużej liczby umów, co potwierdzają następnie aktem notarialnym. Jest to dokument, który stwierdza, że wszelkie czynności prawne, rodzaj umów, ich charakter są zgodne z obowiązującym prawem, co oznacza, że umowa są prawnie wiążące. To ważna informacja w szczególności dla klientów zawierających umowę deweloperską, ponieważ mają pewność, że umieszczono w niej wszelkie, wymagane przez prawo informacje, które są również stworzone w celu ochrony praw konsumenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here