W kontekście nietolerancji białka najczęściej mówi się o reakcji alergicznej na białko krowie. Okazuje się jednak, że schorzenie to może dotykać osoby spożywające różne typy białek. Dlatego, jeśli przyjmowaniu określonych pokarmów pokrywa się z dolegliwościami trawiennymi, warto przeprowadzić badania pod kątem uczulenia na niektóre z elementów diety, co również ułatwi dostosowanie przyszłego jadłospisu. Często osoby dotknięte alergią muszą przestrzegać dość restrykcyjnych zasad dotyczących codziennego stołowania się.
Czym jest dieta eliminacyjna?
W ostatnim czasie określenie to zyskuje popularność. O tej metodzie można często słyszeć w kontekście nietolerancji glutenu. Ma swoje zastosowanie także w przypadku skazy białkowej. W skrócie metoda ta polega na eliminacji szkodliwych elementów diety. Jednak, warto pamiętać, że wraz z posiłkami do naszego organizmu trafia szereg wartościowych elementów odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego jednoczesne wykluczenie pewnych potraw, czy produktów wiąże się z potrzebą ich zastąpienia takimi, które wypełnią lukę w niedoborze witamin, czy elementów budulcowych. Dlatego obok codziennej diety świetnym rozwiązaniem jest stosowanie suplementów diety. Dodatkowo warto zadbać o spożywanie świeżych produktów, jak owoce, czy warzywa oraz unikanie produktów wysoce przetworzonych, w których zawarta jest duża ilość chemii.
Dzieci z alergią na białko – dieta czy lekarstwa?
Na to pytanie nie istnieje tylko i wyłącznie jedna odpowiedź. Ciężko tutaj również doszukiwać się jakichś wzorców. Przede wszystkim, jeśli u naszego dziecka lub niemowlaka stwierdzona zostaje reakcja alergiczna na białko, w tym białko krowie, nie powinniśmy samodzielnie podejmować działań, ani zmieniać diety na własną rękę. W szczególności organizm maluchów wymaga wielu składników odżywczych, witamin, elementów budulcowych, aby mógł się w pełni rozwijać i prawidłowo funkcjonować. Wszelkie decyzje, związane z modyfikacją diety powinny być konsultowane ze specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego jadłospisu, bez obawy o zubożenie składników niezbędnych do rozwoju narządów.
Całkowite wykluczenie określonych białek czy tylko chwilowe?
W tej sytuacji także nie istnieje jedna, prawidłowa odpowiedź. Wszystko zależy od tego, jak
intensywne objawy towarzyszą danej osobie. W wielu przypadkach funkcje układu pokarmowego wracają do normy po pewnym okresie „abstynencji od konkretnych białek”, w innych natomiast niezbędne jest przestrzeganie określonej diety i wykreślenie produktów wskazanych przez alergologa z listy zakupów. W innym przypadku znowu mogą powrócić dokuczliwe dolegliwości, jak ból brzucha, zaparcia lub biegunki, ogólny dyskomfort, wzdęcia.
Skaza białkowa – jakie produkty spożywać?
Dużo zależy od tego, na jaki typ białka dana osoba jest uczulona. Jak wiadomo to bardzo ważny budulec organizmu, dlatego nie ma możliwości eliminacji wszystkich elementów bogatych w białko. Co więcej, jeśli zastosowana jest dieta eliminacyjna, tym bardziej trzeba zwracać uwagę na spożywane produkty, aby zapewnić organizmowi odpowiedni dostęp do białka. Dlatego warto sięgać po mięsko królicze i chude mięsko, makarony, ryże, kalafior, także owoce (lepiej jednak unikać cytrusów oraz truskawek). Szczegółowe badanie pod kątem alergii to świetne źródło informacji. Po otrzymaniu szczegółowych danych, co do typu białka na które jesteśmy uczuleni wcale nie musimy kombinować z jadłospisem na własną rękę. Na rynku dostępne są gabinety dietetyczne, wyspecjalizowane między innymi w układaniu diety dla osób zmagających się ze skazą białkową.
Dietetyk – korzyści
Przede wszystkim otrzymujemy nie tylko listę przepisów i gotowych dań, które możemy przyrządzić. Co ważniejsze zaznajamiamy się z listą produktów, które należy zastosować w danym przypadku, a to pozwala nam bliżej zapoznać się z rzeczami, które możemy spożywać. Po pewnym czasie dojdziemy do takiej wprawy, iż samodzielnie zaczniemy szukać nowych przepisów, wiedząc, których elementów lepiej unikać, a które są dla nas dobre.