Różnego rodzaju dolegliwości trawienne, dopadają wiele osób w różnym wieku. Już podczas karmienia małych dzieci, należy zwracać uwagę na podawany im pokarm, który może zaszkodzić uch układowi trawiennemu, co objawia się bólem brzucha, zatwardzeniami lub biegunką. Podobnie problemy towarzyszą także osobom dorosłym. Spożywanie tłustego jedzenia lub cierpienie na problemy z przyswajaniem niektórych elementów diety mogą objawiać się za pośrednictwem dokuczliwych objawów.

Objawy przy nietolerancji laktozy

źródło: pexels.com

Laktoza to dwucukier który występuję w wielu typach mleka ssaków oraz produktów mlecznych na ich bazie. Zaburzenie trawienia tego składniku objawia się w sposób charakterystyczny dla problemów z układem trawiennym, jednak z reguły nie różnią się wiele od symptomów zatrucia pokarmowego, czy innych dolegliwości. Niejednokrotnie tolerancja laktozy mylona jest ze skazą białkową, która jest reakcją alergiczną na określone białka. W przypadku tych dwóch chorób charakterystyczna może być wysypka na ciele lub atopowe zapalenie skóry.

Laktaza – jaką funkcję pełni?

Całe jelito cienkie, stanowiące najdłuższy narząd w naszym ciele wyścielone jest kosmkami, odpowiedzialnymi za trawienie i przyswajanie poszczególnych elementów diety. Laktaza to enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, dlatego jego niedobór lub zaburzone funkcjonowanie prowadzą do problemów trawiennych. Niestrawiony dwucukier z jelita cienkiego transportowany jest do jelita grubego, gdzie co prawda zostaje rozbity na prostsze cukry, ale nie jest to proces naturalny. Biorą w nim udział między innymi bakterie w jelicie grubym, co przekłada się na wzdęcia, zaparcia, ból brzucha, czy biegunki.

Czym jest dieta eliminacyjna?

źródło: pexels.com

W przypadku reakcji alergicznych na poszczególne elementy codziennej diety niejednokrotnie mówi się o diecie eliminacyjnej. Oznacza ona chwilowe lub definitywne wykluczenie poszczególnych produktów z codziennego jadłospisu. Celem takiego działania jest ograniczenie lub wyeliminowanie szkodliwych dla układu trawiennego produktów, których obecność w diecie powoduje problemy z układem trawiennym. Dla niektórych osób bywa to proces żmudny, ponieważ z jednej strony muszą poświęcić trochę czasu na sprawdzanie zawartości danych produktów, z drugiej zdarza się im działać na zasadzie prób i błędów, gdy omylnie spożyją produkt zawierający laktozę.

Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Z uwagi na rosnącą powszechność dolegliwości trawiennych, tak samo nietolerancji laktozy, jak również występowania reakcji alergicznych na różne białka, dietetycy coraz bardziej specjalizują się w układaniu diet dla osób, u których stwierdzone zostały tego typu problemy. Jeśli mamy pewność co do rodzaju schorzenia, spokojnie możemy udać się na spotkanie ze specjalistą, który nie tylko pomoże nam ułożyć kompletny, pełnowartościowy jadłospis, ale również przybliży informacje na temat produktów, które są dla nas zdrowe i warte zastosowanie jako zamiennik dla standardowych produktów zawierających laktozę.

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa zdrowia

Nasz organizm wymaga tego, aby każdego dnia dostarczone mu zostały najważniejsze elementy odżywcze oraz budulcowe. Funkcjonowanie mózgu i innych narządów, także ogólny stan zdrowia, samopoczucie, czy poziom energii zależą od zbilansowanej i zróżnicowanej diety, bogatej w produkty zawierające witaminy oraz minerały. Dlatego w przypadku diety eliminacyjnej, która najczęściej jest niezbędna przy nietolerancji laktozy, należy stosować inne produkty, który dostarczą podobnym związków, co nabiał zawierający laktozę.

Jakie produkty stosować?

Dla przykładu popularne mleko krowie można zastąpić produktami roślinnymi, takimi jak mleko kokosowe, mleko ryżowe, owsiane, migdałowe, czy sojowe. Również popularne w domach masło powinno ustąpić miejsca olejowi rzepakowemu, kokosowemu bądź oliwie z oliwek. Przyjęło się, że produkty mleczne są bogate w wapń, niezbędny do prawidłowego wzrostu kości, dlatego eliminacja tego produktu wymaga zastosowania jakiejś alternatywy w postaci artykułów bogatych w wapń, jak na przykład orzechy laskowe, czarny ryż, czy pomarańcze. To pozwoli w odpowiedni sposób zatroszczyć się o prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here