Kupno mieszkania od dewelopera

Obecny rynek rynku pierwotnego jest mocno rozwinięty. W szczególności mieszkańcy większych miast mogą wybierać wśród ofert deweloperów, którzy umożliwiają kupno nowoczesnych przestrzeni mieszkalnych. Coraz częściej, z uwagi na zabudowę miejską, tego typu inwestycje realizowane są na obrzeżach miasta, chociaż prowadzone są również prace w terenach bliższych centrum. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera?

Kupno mieszkania – akt własności

źródło: pexels.com

Nabycie prawa własności oznacza przepisanie praw własnościowych z jednego podmiotu na drugi. Tego typu akt prawny najczęściej dokonywany jest w obecności notariusza, który wystawia akt notarialny potwierdzający zgodność umowy z obowiązującym prawem. Tego typu dokument może być wydany tylko w przypadku istniejących obiektów mieszkalnych, jak mieszkania, czy domy rodzinne.

Kupno mieszkania od dewelopera – rodzaje umów

W wielu przypadkach osoby kupujące mieszkanie, zanim uiszczą opłatę, która zobowiązuje dewelopera do przekazania praw własnościowych w wyznaczonym w umowie terminie, zawiera tzw. umowę rezerwacyjną. Jest to raczej ustalenie pomiędzy stronami, w których deweloper zobowiązuje się do zaprzestania poszukiwania dalszych nabywców na konkretną przestrzeń mieszkalną, wskazaną w umowie. Ten typ umowy nie wymaga potwierdzenia notarialnego, dlatego najczęściej zawierany jest w biurze deweloperskim. Oczywiście umieszczone są w nim ważne dla zainteresowanych mieszkaniem kupców, jak wielkość działki, jeśli ta występuje, czy metraż powierzchni mieszkalnej oraz dokładna lokalizacja. Dodatkowo uiszczona zostaje tzw. opłata rezerwacyjna. Ten typ umowy nie zobowiązuje dewelopera do przepisania praw własnościowych na nabywców, dlatego deweloper może się z niej wycofać. Konsekwencjami, jakie poniesie, jest zwrot wpłaconej zaliczki. Jednak ten typ umowy jest często stosowany i wygodny dla klientów, którzy nie otrzymali jeszcze kredytu hipotecznego, ponieważ umożliwia im załatwienie niezbędnych formalności.

Umowa deweloperska potwierdzona notarialnie

źródło: pexels.com

Ten rodzaj umowy podlega wielu regulacjom prawnym. Zostały one wprowadzone na przestrzeni lat. Ich celem jest zabezpieczenie praw konsumenckich nabywców przestrzeni oraz chronienie ich przed nadużyciami, których niegdyś dopuszczali się deweloperzy. Z uwagi na moc prawną dokumentu, w którym deweloper zobowiązuje się we wskazanym terminie do przeniesienia prawa do własności na nabywców, niezbędne jest zawarcie umowy w towarzystwie notariusza. Powinno znaleźć się w niej wiele informacji, wskazanych także w przepisach prawnych. Potwierdzenie umowy ze zgodnością panujących przepisów przypieczętowane zostaje aktem notarialnym.

Czy umowa deweloperska oznacza otrzymanie prawa własności?

Osoby zawierające umowę deweloperską nie wchodzą jeszcze w posiadanie danej przestrzeni mieszkalnej. Zyskują do tego wyłącznie prawo. Z uwagi na charakter umowy deweloperskiej, zostają w niej zawarte informacje dotyczące terminu zakończenia budowy oraz przekazania praw własnościowych.

Otrzymanie aktu własności

Wraz z zakończeniem budowy i możliwością przeznaczenia budynku do użyteczności, zostaje umówione spotkanie zdawczo – techniczne, którego głównym celem jest sprawdzenie przez klientów, czy deweloper wywiązał się z postanowień zawartych w umowie. To idealny moment do tego, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania. Wszelkie usterki, czy niedociągnięcia powinny być odnotowane w protokole zdawczo – odbiorczym, a deweloper zobowiązany jest do ich usunięcia. Dopiero, gdy wszystkie niedogodności zostaną usunięte, a klienci podpiszą protokół, zgadzając się na przejęcie mieszkania w zastanej postaci, do aktu przekazania własności dochodzi najczęściej w kancelarii notarialnej.

Usterki w nowym mieszkaniu

Z uwagi na presję czasu, warto pamiętać, aby dokładnie sprawdzić jakość zrealizowanego obiektu. Jednym z najważniejszych elementów jest metraż mieszkania oraz powierzchni użytkowych, jak balkon, czy taras oraz ich zgodność z postanowieniami zawartymi w umowie deweloperskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here