Często zastanawiamy się, czy zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów, które zaczynają nas uwierać i przeszkadzać w lustrze, jest możliwe. Rosnące rozmiarówki ubrań nie są niczym pocieszającym, a często mogą prowadzić do kompleksów. Dlatego wiele osób rezygnuje z dotychczasowego stylu żywieniowego, który niejednokrotnie jest winny przybieraniu na wadze. Zamiast tego decydują się na wdrożenie zdrowych przekąsek i dań, dzięki czemu mają większą kontrolę nad wagą. Jednak nie zawsze tycie jest wynikiem spożywania większej ilości kalorii, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie dla poszczególnej osoby. Często otyłość wynika z innej choroby lub problemów hormonalnych. Dlatego, jeśli bezskutecznie zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest tego przyczyną.

Zdrowa dieta odchudzająca dla nastolatków

źródło: pexels.com

Młody wiek wiąże si z intensywnymi zmianami w organizmie. W okresie dojrzewania w ciele zachodzą zmiany, które wymagają zarówno dużej ilości energii jak i kompleksowej suplementacji, która zapewni niezbędne elementy oraz związki, takie jak witaminy czy minerały. Elementy budulcowe odpowiedzialne są za wzrost tkanek, czy budowę narządów, dlatego dieta w okresie dojrzewania jest bardzo ważna. Niestety złe nawyki żywieniowe mogą mieć negatywny wpływ na wagę młodych osób, ponieważ powodują otyłość, nawet pomimo bardzo dobrego metabolizmu. Wynika to w dużej mierze z rodzajów pożywienia, takiego jak fast food, czy żywność wysoce przetworzona. W młodym wieku potrzebna jest bardzo duża ilość owoców oraz warzyw, także zróżnicowana dieta, bogata w ważne dla zdrowia i funkcjonowania narządów składniki. Także zmiany hormonalne, zachodzące w ciele, mogą powodować wzrost wagi. W szczególności dla nastolatek dodatkowe kilogramy są powodem do stresu oraz kompleksów, braku poczucia pewności siebie, co przekłada się na relacje z rówieśnikami, często na wycofanie społeczne, dlatego dziewczyny w młodym wieku niejednokrotnie chorują na anoreksję oraz bulimię.

Zdrowa dieta odchudzająca po 50 roku życia

Wraz z wiekiem funkcje naszego organizmu, takie jak metabolizm, czy ogólnie procesy trawienne, ulegają pogorszeniu. Problemy gastryczne są niestety domeną osób, które przekroczyły już 30 rok życia. Jest to granica, po której nasz organizm zaczyna funkcjonować w nieco inny sposób. Wynika to z faktu, iż osiągnął już pełną dojrzałość, także optymalny wzrost, dlatego redukcji ulega między innymi ilość produkowanych komórek. Często problemy z wątrobą, czy żołądkiem są efektem wieloletniej, złej diety, w szczególności spożywania potraw tłustych i ciężkostrawnych, dlatego osobom po 50 roku życia zaleca się spożywanie produktów lekkich, większe ilości ryb, także owoców morza, czy roślin uprawnych, jak warzywa. Dodatkowym, dobrym sposobem na redukcję wagi, lub jej kontrolę są regularne spacery. Ruch to zdrowie i w każdym wieku przebywanie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Dodatkowo, nawet lekki wysiłek fizyczny, odczuwalny w trakcie 30 minutowego spaceru pobudza metabolizm i przyśpiesza proces trawienny.

Skuteczna zdrowa dieta odchudzająca

źródło: pexels.com

Na wielu stronach dostępne są diety przeznaczone dla osób w różnym wieku, borykających się z problemami z wagą. Warto jednak zdać sobie sprawę, że dieta nie jest procesem chwilowym. Nie kończy się wraz z redukcją wagi. Nasza dotychczasowa waga wynika ze stylu żywieniowego, z nawyków, które często praktykowaliśmy przez wiele lat. Dlatego dieta to przede wszystkim stopniowy proces zastępowania złych nawyków tymi dobrymi. Dlatego na początku warto obiektywnie spojrzeć na dotychczas spożywane produkty i powoli zacząć eliminować te najbardziej szkodliwe. Warto zacząć od żywności wysoko przetworzonej, w której zawarta jest duża liczba sztucznych elementów, mających na celu spulchnienie, czy polepszenie smaków danego produktu. Duża ilość chemii w artykułach spożywczych, może prowadzić do odkładania się toksyn w organizmie, co również wpływa na wzrost wagi, również gorsze samopoczucie, ospałość, problemy z koncentracją lub snem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here