Z pewnością po wejściu w XXI wiek wiele osób może myśleć, że nowoczesna technologia, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, telewizja, komputer, smartfon są czymś, co skutecznie odwiedzie nas od czytania, wypełniając czas wolny serialami i portalami społecznościowymi. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nawet w dzisiejszych czasach czytanie książek jest bardzo popularne. Co daje nam czytanie książek?

Uczy, rozwija, bawi – dobra lektura

źródło: pexels.com

Dokładnie, książki to świetne źródło informacji. Czytanie pomaga rozwijać wyobraźnię, dodatkowo zwiększa zasób słownictwa. Już po kilku miesiącach regularnego czytania wiele osób zauważa, że dysponują większą liczbą słów. Dlatego czytanie na głos ma ogromny i pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Naukowcy zalecają wprowadzanie takiego zwyczaju. Nie potrzeba wiele czasu, wystarczy nawet kilkanaście minut każdego dnia. Innymi plusami są lepsza pamięć oraz koncentracja, której wymaga śledzenie tekstu. Zmniejszone zostaje również ryzyko wystąpienia takich chorób jak Alzheimer. Można również odczuć polepszenie funkcji analitycznych, w szczególności jeśli sięgamy po kryminał, gdzie niezbędne staje się analizowanie faktów, także zabawa w detektywa, przewidywanie tego, kto jest winny oraz dalszego przebiegu fabuły, który finalnie i tak potrafi zaskoczyć.

Relaks oraz lepszy sens

Zatopienie się w lekturze ułatwia relaks. Dlatego sięgnięcie po książkę przed snem pomoże rozładować stres, ułatwi również zasypianie. Dlatego zaleca się sięganie po lekturę przed snem. Ułatwi to rozluźnienie ciała, a w efekcie lepszy i głębszy sen, czego efekty odczujemy w szczególności rano, budząc się o wiele bardziej wypoczęci.

Jaki książki warto przeczytać?

Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji. Wiele osób pasjonuje się fantastyką, innym o wiele bardziej przypasowują kryminały lub powieści historyczne. Spora część książek dostępnych na rynku to także literatura fachowa, związana z rozwojem osobistym, czyli pojęciem, które w ostatnim czasie zyskało ogromną popularność oraz doprowadziło do sporego nagromadzenia się lektur w tej tematyce. Jeśli faktycznie zależy nam na wybraniu czegoś wartościowego, co może mieć wpływ na nasze życie, warto zapoznać się z propozycjami sławnych i bogatych osób, które co roku chętnie dzielą się listą tytułów godnych polecenia. Dzięki temu może znajdziemy coś, co pomoże nam również w zmianie swojego życiu, w postawieniu kolejnego kroku na ścieżce kariery lub ułatwi spojrzenie na pewne sprawy z innej perspektywy.

Czytanie na głos na nieśmiałych

źródło: pexels.com

Zdarza się, że niektóre osoby naturalnie błyszczą w towarzystwie, są wygadane, dobrze czują się w dużej grupie osób, lubią wręcz zwracać na siebie uwagę. Inni natomiast pozostają w cieniu, nieco wycofani, co często spowodowane jest przez nieśmiałość. Naukowcy dowiedli, że czytanie na głos ułatwia wyjście ze strefy komfortu, którą jest lekkie wyobcowanie i nabranie większej pewności siebie. Głośne czytanie pozwala także na lepszą modulację głosu, ćwiczenie wymowy, wpływa na wyobraźnię. Także w tym przypadku zaobserwować można uspokojenie tętna serca, dlatego działanie prozdrowotne głośnego czytania książek jest coraz chętniej omawiane.

Czego Jaś się nie nauczył tego Jak nie będzie umiał

Oczywiście nie chodzi tutaj o samą umiejętność czytania. Nawet popularne przesyłanie wiadomości tekstowych, korzystanie z portali społecznościowych, śledzenie newsów i maili wymusza na nas potrzebę czytania i obcowania ze słowem pisanym. Chodzi jednak o fakt, że dzieci, którym rodzice nie czytali książek na głos, nie wykazują tak dużego zainteresowania lekturami w wieku dorosłym. Warto zaszczepiać w najmłodszych dobre nawyki, a takim z pewnością jest oddawanie się książkom. Warto podjąć się niewielkiego wyznania, w którym zobowiązujemy się do regularnego czytania. Nie potrzeba wiele czasu, wystarczy nawet od 15 do 30 minut. Wbrew pozorom to wystarczająca ilość czasu, aby przeczytać przynajmniej kilka książek w ciągu roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here