To oczywiste, że nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej. Codzienne ćwiczenia, takie jak bieganie, rozciąganie, uczęszczanie na siłownię, czy basen przekładają się na lepsze funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego, immunologicznego, układ kostny i nerwowy, pracę i wydolność mięśni. Mówi się, że organ nieużywany, zanika. Jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele – mózg, również potrzebuje regularnych ćwiczeń. Zwłaszcza w dorosłym wieku, gdy maleje produkcja połączeń w mózgu, określanych jako neurony, pogarszają się pamięć i koncentracja, potrzeba czegoś, co pobudzi nasz umysł do większej aktywności, przekładając się na jego lepsze funkcjonowanie.

Dlaczego warto czytać książki?

źródło: pexels.com

Dzięki możliwością, jakie dają współczesne badania, w tym mapowanie mózgu, obserwacja jego aktywności przy okazji konkretnych aktywności, także badania w zakresie psychologii, naukowcy coraz więcej mówią o pozytywnym wpływie czytania na nasze samopoczucie i zdrowie. Także wyniki pracy, życie towarzyskie czy rodzinne może zyskać na sięganiu po lekturę. Przede wszystkim, jeśli jesteśmy rodzicami, powinniśmy regularnie czytać maluchom, które są zbyt małe, by samodzielnie śledzić tekst książki. Z jednej strony to świetny sposób na budowanie wspólnej relacji i pozytywnych wspomnień u dziecka, z drugiej zaszczepienie zainteresowania słowem pisanym. Pobudzenie wyobraźni dziecka przekłada się na jego procesy myślowe, pozytywnie wpływa na pracę mózgu, ułatwia koncentrację i poprawia sen.

Większy zasób słownictwa

Jeśli masz wrażenie, że chwilami nie wiesz, co powiedzieć, bo brakuje ci słowa lub, że ciągle posługujesz się tymi samymi terminami i zwrotami, może to dobry moment, aby zacząć regularnie sięgać po jakąś książkę. Dzięki zwiększeniu swojego słownika będziemy wypowiadać się płynniej, swobodniej oraz elokwentniej, co wpływa na relacje prywatne oraz zawodowe.

Niższe ryzyko zachorowania na Alzheimera

Tak. Zostało naukowo potwierdzone, osoby regularnie czytające są w grupie obniżonego ryzyka wystąpienia tej choroby. Wszystko dzięki nowym połączeniom w mózgu, które powstają podczas przyswajania treści książek. Z tego samego powodu zauważamy poprawę pamięci.

Zwiększenie zdolności analitycznych

W szczególności podczas śledzenia losów bohaterów książek kryminalnych, uruchamiają się nasze zdolności analityczne. Samodzielnie poddajemy ocenie fakty i zdarzenia, wyciągamy wnioski, snujemy przypuszczenia. Z jednej strony poprawia to funkcjonowanie mózgu, z drugiej ułatwia spojrzeć na jakiś problem, czy zagadnienie z wielu perspektyw, co ułatwia jego późniejsze rozwiązanie.

Czytanie na głos – lek na nieśmiałość?

Zdarzają się osoby, które w towarzystwie dosłownie tracą głos. Robią się spięte, niepewne i przez to mają trudności z nawiązywaniem nowych relacji. Czytanie na głos pomaga w zwalczaniu nieśmiałości, pewnym wyrażaniu siebie, ale także poprawia dykcję, ułatwia zapamiętywanie oraz bardziej oddziałuje na wyobraźnię.

Książki papierowa czy elektroniczna

źródło: pexels.com

To coraz częstszy dylemat wielu miłośników lektur. Zwolenników tradycyjnej książki jest pewnie tak samo wielu jak osób uznających wyższość elektronicznych nośników nad tradycyjnymi. Czy można mówić, by jedno z nich było lepsze od drugiego? Z pewnością jeśli pozwolić na rozmowę zwolennikom jednej jak i drugiej formy, paść może wiele argumentów za wyższością e – booka nad tekstem papierowym i odwrotnie. W gruncie rzeczy jednak wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz przyzwyczajeń. Dlatego jeśli wygodniej czytać nam na tablecie, czy smartfonie, powinniśmy pozostać przy tym sposobie. Jeśli natomiast akceptujemy tylko papier, nie ma potrzeby zmieniać takiego podejścia, a po prostu cieszyć się lekturami.

Książki warte polecenia

Czasem, po przeczytaniu czegoś od deski do deski, człowiek zastanawia się co teraz? Po jaki, następny tytuł sięgnąć? I nie chodzi tutaj o ich nadmiar, ale brak. Wiele księgarni, także internetowych, czy blogów literackich prowadzi rankingi i wpisuje recenzje poszczególnych tytułów, dlatego może tam znajdziemy inspirację na następną lekturę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here