W ostatnim czasie powstało wiele publikacji na temat tego, jak ważne jest głośne czytanie dzieciom. Może się wydawać, że samo włączenie bajki na tablecie lub audiobooka załatwi sprawę, jednak psychologie wskazują inne ważne czynniki, związane ze wspólnym czytaniem, które mają wpływ na rozwój dziecka. Warto już od najmłodszych lat, nawet przed snem, poświęcić kilkanaście minut naszym pociechom, aby zadbać o wspólną więź oraz relacje.
Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka
Wczesne lata dzieciństwa to okres, w którym u dziecka wytwarzają się podstawowe zachowania społeczne na gruncie jego relacji z rodzicami. Dzieci w tym wieku bywają rządne uwagi i wymagają sporo opieki. Dlatego wspólne czytanie to zaspokajanie jego potrzeb związanych z poczuciem bycia kochanym oraz bliskości. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne oraz swobodne oraz ważne, co przekłada się na jego poczucie pewności siebie oraz poczucie własnej wartości.
Czytanie pobudza wyobraźnię
To ważny element rozwoju umysłowego dziecka. Dostarczanie mu treści bajek w postaci słowa pisanego, pozwala na rozwój struktur mózgowych, wytwarzanie się nowych połączeń oraz na rozwój kreatywności. Dzięki temu dzieci w dorosłym życiu będą miały łatwość w rozwiązywaniu problemów.
Bajki to świetne źródło wiedzy o życiu i świecie
Wiele książek dla najmłodszych pisanych jest z morałem. Autorzy zawierają w nich podstawowe zasady oraz wartości związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, o samym życiu i nawiązywaniu relacji. Dzięki temu dziecko może nauczyć się podstawowych rzeczy, które będą przydatne, gdy dorośnie. Można do nich zaliczyć wrażliwość oraz empatię, szacunek do drugiej osoby, czy bycie pomocnym innym i szacunek do starszych.
Większy zasób słownictwa
Ciekawe świata dzieci muszą wszystkiego dotknąć, zobaczyć, spróbować. Trudno ukryć
przed nimi cokolwiek. Wraz ze stawianiem pierwszych kroków, powstaje także potrzeba komunikacji, wyrażania swoich potrzeb oraz emocji. Na początku wykorzystywane są podstawowe narzędzia, jak krzyk, czy płacz oraz innego rodzaju dźwięki. Z wiekiem natomiast dziecko poznaje coraz więcej słów, często robi się rozgadane i lubi opowiadać zmyślone historie, ale również mówić rodzicom o przeżyciach dnia minionego. Wspólne czytanie zwiększy zasób słownictwa, co przełoży się na jego płynność wypowiedzi oraz łatwość w wyrażaniu siebie oraz swoim uczuć.
Umiejętność koncentracji oraz pamięć
To ważne elementy, które odgrywają istotną rolę tak samo w środowisku zawodowym jak i podczas edukacji. Osoby, które mają problemy z koncentracją niejednokrotnie borykają się także z różnymi trudnościami w szkole. Ciągłe rozproszenie utrudnia im naukę, co wiąże się z gorszymi wynikami w szkole. Głośne czytanie dziecku pozwala na uczenie go skupienia, poprawia także zdolność zapamiętywania różnych rzeczy. Dzięki temu, w wieku szkolnym, dziecko wykazywać będzie większą aktywność w szkole.
Pozytywny nawyk, który owocuje w przyszłości
Na podstawie badań stwierdzono, że dzieci, z którym rodzice wspólnie czytali książki, wykazują większe zainteresowanie literaturą w wieku starszym. Czytanie to pozytywny nawyk, który dobrze wpływa na nasz umysł oraz układ nerwowy w każdym wieku, dlatego zaszczepienie w dziecku zainteresowanie światem książek, pomaga w jego dalszej edukacji oraz ćwiczeniu koncentracji i zdolności analitycznych, także kreatywności.
Czy dziecko dzięki książkom może być grzeczniejsze?
Poprzez przekazanie odpowiednich wartości, zawartych w lekturze, dzieci są mniej agresywne. Znają zasady panujące między ludźmi, wykazują większą świadomość i umiejętność odróżniania dobra od zła. Dlatego wraz z książkami przekazana zostaje im bardzo ważna wiedza związana z dobrym postępowaniem i zaszczepieniem odpowiednich wzorców.
Żaden głos nie zastąpi głosu rodzica
Bywa, że zmęczenie po pracy nie mamy aż tak wiele sił, aby jeszcze poczytać coś dziecku. Trzeba jednak pamiętać, że żaden głos z bajki, czy lektora z audiobooka nie zastąpi głosu rodzica. Dlatego sami również musimy pracować nad dobrymi nawykami.