Mogłoby się wydawać, że rynek wydawniczy z czasem przestanie istnieć w postaci, w jakiej dotychczas był nam znany. Wystarczy natomiast wybrać się do księgarni, czy antykwariatów, by znaleźć tam ogromną listę tytułów wartych przeczytania. Wiele osób spędza również długie godziny w bibliotekach w poszukiwaniu ciekawych książek. Czy oznacza to, że tradycyjna, papierowa książka w dalszym ciągu wygrywa z nowoczesnymi pozycjami elektronicznymi?

Czy książka papierowa jest lepsza od e – booka?

źródło: pexels.com

Zapewne znaleźć można ogromną liczbę zwolenników tak samo wersji papierowych, jak również elektronicznych. W przypadku ślubów, czy innego rodzaju szczególnych okazji, jak urodziny, czy imieniny, książka okazuje się świetnym prezentem. Wiele osób może pochwalić się pokaźną, domową biblioteką. W przypadku prezentu trudno myśleć o innym rodzaju książki, niż ta papierowa. Przede wszystkim nie zawsze mamy pewność, czy dana osoba posiada narzędzie do odczytu e – booka. Oczywiście ten tym książki dostępny jest często w formacie pdf, co ułatwia jego otwarcie na wielu urządzeniach, takich jak tablet, komputer, czy smartfon. Jednak wręczając komuś tradycyjną książkę, dajemy mu fizyczny prezent i w tym przypadku takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej, niż kupno wersji elektronicznej.

Jakie książki dla dzieci?

Wiele mówi się o tym, że głośne czytanie książek dzieciom, ma pozytywny wpływ na ich rozwój, podobnie jak coraz częściej wspomina się o problemie związanym ze zbyt długim przesiadywaniem na różnego rodzaju urządzeniach, jak telefony, nawet przez kilkuletnie dzieci. Z jednej strony to dobry sposób na zajęcie czymś malucha, z drugiej natomiast ograniczony zostaje kontakt pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Dlatego czytając książki papierowe, dajemy przykład dziecku, że istnieje wiele form spędzania czasu. Dodatkowo, podczas lektury, możemy pokazywać kolorowe obrazki, które znajdują się w książce, co dodatkowo może go zainteresować i rozbudzić uwagę.

Co na to miłośnicy e – booków?

źródło: pexels.com

Oczywiście, jeśli chodzi o samodzielny wybór tytułu oraz typ nośnika, e – booki mają również wiele zalet. Przede wszystkim książki zajmują wyłącznie miejsce na dysku, dlatego nie istnieje problem z ich nadmiarem. Możliwość czytania lektur na urządzeniach elektrycznych, przekłada się na łatwiejszy dostęp do ulubionych pozycji chociażby w trakcie podróży. Jeśli mamy przy sobie laptop lub tablet to najprawdopodobniej zawsze mamy coś do poczytania pod ręką. Dodatkowym plusem jest bardzo krótki czas realizacji zamówienia. Jeśli zamawiamy książkę papierową przez internet, najczęściej wiąże się to z oczekiwaniem na jej dostarczenie. W formie elektronicznej, zamówiony produkt otrzymujemy natychmiastowo. Co więcej, wiele z urządzeń dedykowanym elektronicznym książką, dba o to, aby wyświetlane strony imitowały papier.

Czy istnieje różnica w cenie?

Niestety, ale z uwagi na sposób wydawania książek tradycyjnych, który wiąże się z kosztami większymi, niż w formie elektrycznej, niejednokrotnie można odczuć różnicę cen pomiędzy formą papierową a e – bookiem. Nie są to różnice znaczące, ale często zauważalne. Wydanie książki liczącej kilkaset stron, w sporym nakładzie, wymaga zaangażowania nie tylko maszyn drukujących. Potrzebny jest przecież materiał, czyli papier, którego koszta nie są wysokie, muszą jednak być uwzględnione w cenie.

Który typ książki jest bardziej wytrzymały?

W zasadzie, jeśli nie dojdzie do uszkodzenia nośnika, to trudno mówić o zniszczeniu książki elektronicznej. Raz kupiona już zawsze będzie dostępna w zasobach pamięci. Inaczej wyglądają sprawy z książkami tradycyjnymi. Często wiele z nich nosi ślady użytkowania, od zagiętych rogów, przez brakujące strony, czy plamy po kawie i herbacie. Pod tym względem trwalsze wydają się być e – booki.

Wszystko jest kwestią gustu

Nie można jednoznacznie stwierdzić przewagi jednego typu nad drugim. Wiele zależy od naszych preferencji, czy przyzwyczajeń, w dużym stopniu jednak osoby posiadające e – booki posiada także książki papierowe i na odwrót.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here