Piekarnik bez wątpienia należy do urządzeń podstawowych, które muszą znaleźć się w każdym domu oraz mieszkaniu. Przede wszystkim pozwalają na przygotowanie nie tylko pysznych potraw mięsnych i warzywnych, ale również nie sposób wyobrazić sobie domowego ciasta, którego zapach wypełnia kuchnię, bez piekarnika, w którym przygotujemy takie smakołyki. Urządzenia te są często użytkowane, co może doprowadzić do ich zabrudzenia. Trudne w usunięciu plamy psują efekt estetyczny, ale też mogą powodować brzydki zapach spalenizny, jeśli w piekarniku zalegać będą jakieś resztki potraw. Jak poradzić sobie z brudnym piekarnikiem i przywrócić mu dawny blask?

Jak wyczyścić piekarnik elektryczny?

Niestety, ale czyszczenie piekarnika może powodować wiele trudności. Zaschnięty brud, plamy z oleju, które ciężko usunąć, nie tylko wydzielają zapach spalenizny w trakcie użytkowania piekarnika, szpecą również nasze urządzenie. Podobnie z plamami na szybce piekarnika, które utrudniają widoczność i ocenę tego, na ile danie jest już gotowe. W jaki sposób poradzić sobie z uporczywymi plamami? Na początek warto zorientować się, z jakiego typu zabrudzeniem mamy do czynienia. To ułatwi nam dobranie odpowiedniego sposobu lub środka czystości. Kolejną, ważną zasadą jest mycie piekarnika na zimno. Pozwoli to uniknąć oparzeń oraz zbyt wyparowania środka czystości.

Jak wyczyścić piekarnik cytryną?

Ten sposób wymaga podgrzania piekarnika, dlatego podczas sprzątania zachowaj ostrożność. Pół litra wody wlej do garnuszka, do którego następnie wciśniesz pół cytryny. Tak przygotowany roztwór wstaw do piekarnika i podgrzej, aż do wrzenia. Parująca woda z cytryną ułatwi zmiękczenie zabrudzeń, które następnie będą łatwiejsze w usunięciu.

Czyszczenie szyby piekarnika

źródło: pexels.com

Bez wątpienia brudna szyba nie wkomponowuje się w zadbaną i czystą kuchnię. Ten element kuchenki pozwala na sprawdzenie dania bez potrzeby otwierania piekarnia. To bardzo ważne, w szczególności w trakcie robienia wypieków, jak domowe ciasta, wymagają one specjalnych warunków, które pozwolą im odpowiednio wyrosnąć i nadadzą miękkości i idealnego smaku. Dlatego, aby mieć pełen wgląd w to, co dzieje się w piekarniku, niezbędna jest czysta szybka. Jak wyczyścić szybę piekarnika? Jeśli do czynienia mamy ze świeżym brudem, powstałym z oleju, sprawdzi się mąka, którą posypujemy plamy, a po chwili wszystko dokładnie myjemy wodą i gąbką z płynem do mycia naczyń. Jeśli do czynienia mym ze starszymi zabrudzeniami, które zdążyły już zaschnąć, warto skorzystać z denaturatu, który ułatwia rozpuszczenie tłuszczu. Innym sposobem jest wykorzystanie wazeliny, która zmiękcza zaschnięty brud i ułatwia jego usunięcie.

Jak wyczyścić skutecznie piekarnik?

źródło: pexels.com

W tym celu śmiało można wykorzystać domowe sposoby na czysty piekarnik. Dzięki użyciu produktów, które są w każdej kuchni, z łatwością pozbędziemy się plam. Jest to również stosunkowo tanie, które nie wymaga stosowania specjalnych środków czystości, dedykowanych piekarnikom. Soda i ocet to powszechne środki czyszczące, które zastosować można zarówno do czyszczenia pralki, czy czajnika jak również kuchenki. W celu przygotowania pasty czyszczącej, w proporcjach 1:1 wymieszaj wodę wraz z octem. Następnie do roztworu dodaj sody w takiej ilości, aby uzyskać papkę. Najlepsze efekty uzyskasz nakładając gotowy środek na plamy przy użyciu szczoteczki do zębów. Całość należy zostawić na kilka minut, aż do zaschnięcia, następnie zwilżyć wodą i zmywać okrężnymi ruchami dłoni. Dla dopełnienia efektu i lepszego doczyszczenia powierzchni, na koniec umyj wnętrze piekarnika wilgotną szmatką.

Piekarnik – opcja samoczyszcząca

Najnowsze modele piekarników, celem podniesienia ich funkcjonalności, a także przyjemności z użytkowania i łatwości w utrzymaniu czystości, posiadają opcję samoczyszczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które skraca czas potrzebny do odpowiedniej konserwacji naszego urządzenia. Poprzez wykorzystanie wysokiej temperatury, która bierze udział w całym procesie, wszelkiego rodzaju zabrudzenia zostają skutecznie usunięte, a my możemy cieszyć się błyszczącym piekarnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here