Te małe stworzonka potrafią być naprawdę uciążliwe. Najczęściej spotykane w szafach z ubraniami oraz produktach spożywczych, co może obrzydzić nam przygotowanie posiłków z użyciem składników, w których znaleźliśmy te owady. Z uwagi na żerowisko, wyróżniamy dwa typy tych insektów: mole spożywcze oraz mole ubraniowe. Te pierwsze są nieco większe, a ich rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet do 18 mm. Drugi rodzaj jest nieco mniejszy, ciemno – żółty, o rozpiętości skrzydeł do 11 mm. Jeśli mole zagnieździły się w naszym domu, trzeba podjąć radykalne kroki, które pozwolą na ich usunięcie i redukcję szkód, w postaci produktów, w których złożyły jajeczka i ubrań, które są źródłem pokarmu dla larw molo ubraniowych.
Mole – skąd się biorą

Jeśli w naszej kuchni lub garderobie pojawiły się mole, musimy jak najszybciej zająć się ich usunięciem. Dorosłe samice mogą składać do 200 jaj dziennie. Dlatego problem jest poważny, a szkoda byłoby stracić ulubione kreacje, które dla tych insektów mogą stanowić świetne źródło pokarmu. Mole odzieżowe lubią żerować nocą. Przyciąga je kurz, dlatego ich gniazda najlepiej szukać w jakichś zaciemnionych, ukrytych miejscach, gdzie z łatwością gromadzi się również kurz. Mole spożywcze bywają widziane także w ciągu dnia. Co gorsza, swoje jajeczka składają w pożywieniu, szczególnie w produktach sypkich, dlatego często jest niemożliwe do wyśledzenia, w którym dokładnie miejscu się zagnieździły. Mogą przybyć do naszego domu na różne sposoby. Od otwartego okna, przez szyb wentylacyjny, na jednym z produktów lub ubrań.
Środki na mole spożywcze
Na nasze szczęście, jeśli w domu zauważymy mole spożywcze, co najczęściej zdarza się podczas otwierania któregoś z produktów, np. mąki lub makaronu, najlepiej niezwłocznie udać się do sklepu gospodarczego lub drogerii, w których znaleźć możemy różnego rodzaju środki przeznaczone do walki z molami. Ich zastosowanie pomaga nie tylko w wypędzeniu niechcianych współlokatorów, ale również zapobiega ich ponownemu pojawieniu się. Z czego warto skorzystać podczas walki z molami?
Suszone zioła

Sposób ten nie tyle służy pozbyciu się moli, co pozwala zabezpieczyć się przed ich pojawieniem. Suszone zioła wydzielają aromaty, które są drażniące dla mola, dlatego unika on tego typu miejsc. Podobne działanie ma lawenda, dlatego duża liczba zawieszek do szafek posiada aromat lawendy, która również odstrasza te owady. Przede wszystkim najważniejsze będzie odpowiednie wyczyszczenie szafek, także szaf z ubraniami. Jeśli pragniemy pozbyć się moli z kuchni, musimy dokładnie sprawdzić wszystkie produkty. W przypadku podejrzenia, że w którymś produkcie mogą znajdować się jaja tych owadów produkt takich najlepiej wyrzucić. Dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich, szczelnych opakowań, które pomogą w ochronie żywności na wypadek ewentualnego nawrotu moli. Jeśli chodzi o ubrania, należy jest wyprać oraz wysuszyć. Można zakupić takie worki antymolowe, w których umieszczamy ubrania. Niektóre z ubrań niestety będzie trzeba poddać utylizacji. Jeśli wśród uszkodzonych przez mole strojów są takie, na których nam należy, po wypraniu i wysuszeni konkretnego stroju najlepiej włożyć go foliowego worka, a następnie do zamrażalnika na dziesięć dni. To pomoże pozbyć się jajek oraz larw moli, które to właśnie żywią się tkaninami. Następnie wszystkie szafki dokładnie czyścimy wodą z niewielką ilością detergentu. Można również zastosować ocet. Kolejnym krokiem będą generalne porządki, przeprowadzone w całym mieszkaniu. Można również wyczyścić kratki wentylacyjne, sprawdzić trudno dostępne miejsca, w których gromadzi się kurz oraz przyciąga mole, w szczególności te ubraniowe. A następnie kontrolować sytuację przez kilka tygodni. Pojawienie się nawet pojedynczego owada należy traktować jako sygnał do podjęcia ponownych działach.
Mole w domu – jak zwalczać?
Niestety, ale w wielu przypadkach walka z tymi owadami wymaga cierpliwości. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich środków, także aromatycznych, które odstraszają mole, regularne i dokładne sprzątanie całej powierzchni domu oraz mieszkania, również stosowanie opakowań, które pomagają na zabezpieczenie żywności oraz ubrań.