Świadomość, że w naszej szafie zagnieździły się mole, może spędzić sen z powiek. Co gorsza, może uszczuplić także stan naszej szafy. Obecność tych owadów wcale nie oznacza braku porządku, czy zwyczajnej niechlujności. Mole podróżują na różne sposoby, dlatego nie warto obwiniać się, czy mieć do siebie pretensje, jeśli te szkodniki zamieszkają wraz z nami. Lepiej od razu zacząć działać, tak, aby się nie rozprzestrzeniły. W jaki sposób możemy poradzić sobie z molami?

Mole spożywcze a mole ubraniowe – jak je odróżnić?

źródło: pexels.com

Jak wiadomo, w naszym domu mogą zagnieździć się dwa typy moli i oba te typy są niechcianymi gośćmi. Zanim jednak przystąpimy do walki z tymi owadami, warto zorientować się z którym konkretnym gatunkiem mamy do czynienia, co ułatwi nam nie tylko pozbycie się ich, ale również odpowiednie zabezpieczenie konkretnych produktów. Mole spożywcze to owady, które najczęściej możemy spotkać w kuchni. Składają jaja w naszym pożywieniu, w produktach takich, jak mąka, ryż, płatki owsiane. Dlatego, jeśli zauważymy te szkodniki w naszej kuchni, należy najpierw dokładnie sprawdzić wszystkie produkty. Niestety, ale niekiedy radykalne kroki będą wymagać wyrzucenia części produktów, celem ochrony przed potencjalnym zagrożeniem ze strony jajeczek złożonych w żywności. Następnym, dobrym krokiem będzie, zakup specjalnych pojemników, które pozwolą na odpowiednią ochronę przed szkodnikami. Mole spożywcze mają rozpiętość skrzydeł od 14mm do 18mm, natomiast mole ubraniowe są nieco mniejsze o żółtawym ubarwieniu, a ich ulubioną porą żerowania jest noc. Najczęściej spotykane są w maju, lipcu oraz wrześniu.

Cykl życia mola

Głównymi szkodnikami są larwy moli. Wykluwają się z jej złożonych na tkaninach, które stanowią ich główne pożywienie. Dlatego w szczególności na ten element powinniśmy zwrócić uwagę. Okres larwalny w przypadku moli ubraniowych może trwać od 35 dni do nawet dwóch lat, w trakcie których larwy regularnie przyjmują pożywienie. Następnym etapem jest przepoczwarzenie, które zajmuje 8 do 10 dni latem oraz kilka tygodni zimą. W swojej finalnej postaci owad ten przeżywa około miesiąca i w tym okresie nie pobiera już pokarmu. Nie oznacza to, że jest nieszkodliwy. Właśnie w tej formie może złożyć jajeczka, z których wyklują się kolejne larwy.

Mole w szafie – skąd się biorą?

Owady te mogą przywędrować do naszego domu na różne sposoby. Najczęściej w postaci larw lub jajeczek, niekiedy również w formie dorosłych owadów. Należy pamiętać, że zniszczone tkaniny są efektem zagnieżdżenia się larw moli. Dorosłe osobniki są skupione na rozmnażaniu, dlatego, jeśli zobaczymy owady latające w okolicach szafy, musimy niezwłocznie się ich pozbyć, nim zdążą złożyć jajeczka.

Jak zwalczyć mole w szafie?

źródło: pexels.com

Walka ta może być bardzo żmudna. Dlatego najważniejszym i początkowym etapem jest lokalizacja źródła problemu – oznacza to znalezienie gniazda moli. W tym celu niezwłocznie należy przejrzeć szafę oraz inne miejsca, w których przechowywane są ubrania. Te mocno zniszczone najlepiej zutylizować. Wyrzucenie ich do śmieci lub co gorsza – do kontenera na używane rzeczy może przysporzyć tylko więcej problemów, także innym osobom. Jeśli są jakieś ubrania, które chcemy zachować, należy je dokładnie wyprać i wysuszyć, następnie włożyć do foliowego worka i zamrozić na okres 10 dniu. Po tym czasie ubranie powinno być pozbawione tak samo moli, jak również larw i jajeczek. Miejsca, w których przechowywane są ubrania należy dokładnie wyczyścić. W tym celu najlepiej zastosować odrobinę detergentów zmieszanych z wodą. Zastępczo można wykorzystać ocet oraz skórkę pomarańczy. Również po wykonaniu porządków, w szafie, czy szufladach najlepiej umieścić miseczkę z wodą, do której dodajemy octu. Powtórzenie tej czynności kilkukrotnie powinno rozwiązać problem moli. Pamiętaj, że zawsze możesz zaopatrzyć się w specjalne pokrowce antymolowe. Dodatkowo regularne wietrzenie szafy, odkurzanie pomieszczeń, także miejsc trudno dostępnych pomoże pozbyć się moli, ale również zabezpieczyć przed ich ponownym powrotem. Owady te uwielbiają kurz i ciemne miejsca, dlatego na tego typu przestrzenie warto zwrócić największą uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here