Mleko krowie to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów mleka, dostępnych na półkach sklepu. Znacząca ilość osób spożywa ten artykuł w różnej postaci. Swego czasu mówiło się wiele o dziennym spożyciu mleka na poziomie jednej szklanki, celem dostarczenia organizmowi ważnych elementów budulcowych, jak wapń, który odpowiada za wytrzymałość tkanki kostnej. Okazuje się jednak, że dolegliwość, którą jest nietolerancja laktozy jest coraz powszechniejsza. Wada ta rzadko jest schorzeniem wrodzonym, częściej występuje w formie stopniowej utraty zdolności przyswajania laktozy, co powoduje dyskomfort trawienny, a często objawy podobne do lekkiego zatrucia, jak nudności, wzdęcia lub biegunkę.

Nietolerancja laktozy u niemowlaka

źródło: pexels.com

Dolegliwość ta jest coraz częściej diagnozowana u niemowląt. Ciężko mówić tutaj o wadzie wrodzonej, częściej pojawia się jako zaburzenie funkcjonowania układu trawiennego, które objawia się właśnie nietolerancją laktozy, która jest niczym innym jak trudnością w przyswajaniu tego dwucukru mlecznego. Niejednokrotnie tego typu dysfunkcje trawienne dają objawy podobne do skazy białkowej, która jest innym typem schorzenia, odznaczającym się reakcją alergiczną na białko. W przypadku nietolerancji laktozy u niemowląt zaobserwować można widoczne zmiany skórne, w postaci czerwonych, rozlanych wyprysków. Innym sygnałem mogą być biegunki występujące u niemowląt jednak tego typu objawy są dość ogólne i mogą mieć źródło w wielu dolegliwościach trawiennych, podobnie jak bóle brzucha, czy wzdęcia. Nietolerancję laktozy określa się jako schorzenie wtórne, to znaczy wynikające z innych problemów rzutujących na pracę jelit. Enzymem odpowiedzialnym za przyswajanie laktozy są laktazy, znajdujące w kosmkach jelitowych, wyścielających błonę jelitową. Dlatego długotrwałe problemy trawienie, związane między innymi z nietolerancją laktozy, mogą prowadzić do poważnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu układu trawiennego.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – objawy skórne

źródło: pexels.com

Okazuje się, że nawet co trzeci Polak może cierpieć na tego rodzaju schorzenie, które potrafi uprzykrzyć życie. W przypadku nietolerancji laktozy w jej szybkim wykryciu mogą pomóc zmiany skórne, jak pokrzywka lub atopowe zapalenie skórny. Stosowanie odpowiedniej diety, nie stanowiącej zbytniego obciążenia dla układu trawiennego może przywrócić nie tylko jego prawidłowe funkcjonowanie, ale również nasz komfort psychiczny, a nawet zwiększyć dzienną dawkę energii, czy wpływać na uczucie lekkości, przeciwstawne dla wzdęć, które mogą towarzyszyć nietolerancji dwucukru mlekowego.

Nietolerancja laktozy – test

W zależności od źródłem, można napotkać opinię, że problemy trawienne, związane z przyswajaniem dwucukru mlekowego mogą wynikać z mutacji genetycznej, która objawia się niezdolnością przyswajania tego typu składników diety. Informacje mogą być mylące, w szczególności dla osób, które zaobserwowały u siebie objawy nietolerancji. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie profesjonalnej porady. Jak wiadomo, wiele ze schorzeń, czy dolegliwości trawiennych ma podłoże nie tylko fizyczne, czy związane ze złą dietą, również spowodowane złymi nawykami żywieniowymi. Co więcej, wiele z objawów dysfunkcji tego układu objawia się w podobny sposób, za pośrednictwem wzdęć, biegunki lub zatwardzeń, których powodem może być ciężko strawne jedzenie bądź żywność wysoko przetworzona. Obecnie przeprowadzane są testy, które pozwalają na stwierdzenie występowania nietolerancji. Przede wszystkim przeprowadzane są dwa różne typy badań – w pierwszym wypadku, za pośrednictwem testu stwierdza się prawdopodobieństwo, czy podatność na tego rodzaju dolegliwości, w drugim natomiast jej bezpośrednio występowanie. Same badania przeprowadzane są na kilka sposobów. Jednym z nich jest laboratoryjne badanie kału, które pozwala na stwierdzenie obecności elementów, które domyślnie powinny ulec strawieniu. Często stosuje się również wodorowy test oddechowy lub bezpośrednie podanie pacjentowi laktozy oraz monitoring ewentualnych objawów. Inną metodą jest bezpośrednie podanie pacjentowi laktozy oraz monitoring wystąpienia ewentualnych objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here