Rozwój dietetyki, również medycyny, pozwala na uzyskanie bardzo wielu, cennych informacji. Dzięki ich praktycznemu wykorzystaniu mamy większą kontrolę nad naszym zdrowiem. Potrafimy w odpowiedni sposób reagować na poszczególne choroby, czy dolegliwości, wiemy również, jak ważną funkcję w naszym organizmie pełnią drobnoustroje, w tym bakterie. W szczególności układ trawienny związany jest z mikroorganizmami. Ich odpowiednia liczba w poszczególnych narządach przekłada się na procesy trawienne, czy wchłanianie składników odżywczych, przyjmowanych wraz z pokarmem. Oczywiście, obok artykułów spożywczych, witaminy, minerały i inne, ważne dla narządów związki, dostarczane są za pośrednictwem suplementów diety. W domowej apteczce, obok zestawu witamin, czy leków przeciwbólowych, bądź wspomagających trawiennych i przynoszących ulgę w dolegliwościach, takich jak zgaga, coraz częściej znaleźć można prebiotyki, probiotyki, a nawet symbiotyki. Czym są i jakie jest ich działanie?
Antybiotyki a probiotyki – zastosowanie
W przypadku zakażenia bakteryjnego, lekarze najczęściej zalecają kurację antybiotykiem. Głównym zadaniem tego preparatu jest zniszczenie obcej kultury bakterii. Niestety, w wyniku takiego przeciwdziałania zakażeniu, zubożeniu ulega również naturalna flora bakteryjna, która występuje w układzie trawiennym. To z kolei może prowadzić do wielu dolegliwości trawiennych, a nawet rozrostu kultury bakteryjnej jelita cienkiego, co objawia się zaburzeniami we wchłanianiu poszczególnych elementów, w tym tłuszczy oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a finalnie może powodować anemię. Dlatego w trakcie przyjmowania antybiotyku zaleca się równoległe przyjmowanie probiotyku. Jest to nic innego jak żywe ustroje, przyjmowane najczęściej doustnie, w postaci kapsułek. Głównym celem stosowaniu probiotyku jest utrzymanie odpowiedniej liczby bakterii w organizmie.
Prebiotyki a probiotyki – różnice
Jak już zostało powiedziane – probiotyki to żywe drobnoustroje. Natomiast prebiotyki to nietrawienne składniki żywności, które wspomagają wzrost kultury bakterii. Oczywiście, w zależności od rodzaju prebiotyku, stymulują one wzrost różnych kultur bakterii w jelitach, dlatego warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce, dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest konsultacja wykorzystania prebiotyku oraz jego wybór z lekarzem lub dietetykiem posiadającym doświadczeniem w tego typu preparatach. Nadmiar bakterii może mieć równie negatywny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie układu trawiennego, co ich niedobór.
Symbiotyk a probiotyk – różnice
W ostatnich latach stworzony zupełnie nowy rodzaj preparatu. Otóż z połączenia prebiotyku i probiotyku powstał symbiotyk, który zawiera w sobie nie tylko żywe drobnoustroje, ale również nietrawienne składniki żywności, które zapewniają tym drobnoustrojom wzrost i rozwój. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na lepszą kontrolę nad całym procesem wspierania procesu rozwoju flory bakteryjnej w jelitach.
Flora bakteryjna – funkcja w organizmie
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat prowadzone były badania nad układem trawiennym. Wynika to z faktu, iż jelito cienkie, również grube, są narządami bardzo mocno unerwionymi. Dlatego na niektóre schorzenia, także objawy świadczące o problemach trawiennych, jak nudności, biegunka, czy zatwardzenia, wpływają stres, czy emocje. Dlatego też wiele odczuć wydaje się brać z brzucha. Dzięki badaniom prowadzonym w związku z obecnością kultur bakterii w jelitach, udało się lepiej stwierdzić rolę poszczególnych szczepów. To z kolei pozwala na leczenie otyłości, zespołu jelita drażliwego, czy nietolerancji laktozy. Odpowiedni dobór szczepów bakterii, w wielu przypadkach, umożliwia przywrócenie równowagi w gospodarce bakteryjnej, a zatem pozwala na prawidłowego funkcjonowania, także przyswajanie poszczególnych elementów odżywczych, które przyjmowanie są wraz z pokarmem.