Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale w naszym organizmie znajduje się duża liczba bakterii. Między innymi układ trawienny bogaty jest w mocno rozwiniętą i zróżnicowaną florę bakteryjną. Poszczególne narządy mogą funkcjonować w prawidłowy sposób właśnie dzięki kulturom bakterii, które je zasiedlają. Wszelkie zmiany w naturalnej florze prowadzą do konsekwencji, w postaci problemów trawiennych. Często spotykane schorzenie, jak zespół jelita drażliwego może prowadzić do rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, który charakteryzuje się ograniczeniem wchłaniania przez jelita składników odżywczych, w tym tłuszczów, a przez to również witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, co przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiedni sposób zadbać o jelita i florę bakteryjną układu trawiennego.

Antybiotyk – na bakterie czy wirusy?

To pytanie często zadawane jest lekarzom, gdy ci wręczają receptę z lekiem, który okazuje się być antybiotykiem. Ten wyrób medyczny przeznaczony jest do zapaleń bakteryjnych. Ułatwia zwalczanie obcych kultur bakterii, a zatem przywrócenie organizmowi równowagi. Z uwagi na swój sposób działania, niestety, ale zubożeniu ulega również naturalna flora bakteryjna, w tym ta, która występuje w układzie trawiennym. Celem jej ochrony zaleca się stosowanie odpowiedniego probiotyku na jelita.

Probiotyk – kiedy stosować?

źródło: pexels.com

Wiele osób zastanawiam się, w którym momencie przyjąć probiotyk i czy może być stosowany jednocześnie z antybiotykiem, czy z odpowiednim uprzedzeniem, a może opóźnieniem? Okazuje się, że minimalny czas to 1 – 2 godziny, przy czym nie ma znaczenia, czy probiotyk przyjmowany jest przed, czy po antybiotyku. Oczywiście nasz wybór zawsze możemy skonsultować z lekarzem, który udzieli niezbędnych informacji. Podobnie farmaceuci mogą wskazać odpowiedni sposób dawkowania probiotyku. Wiele zależy od ilości i rodzaju kultury bakterii zawartej w preparacie. Producenci tego typu leków udzielają także szczegółowych wskazówek na opakowaniu. Warto pamiętać, iż po skończonej kuracji antybiotykowej, jeszcze przez kilka dni należy przyjmować antybiotyk, celem przyśpieszenia regeneracji naturalnej flory bakteryjnej.

Probiotyk na jelita

Z uwagi, iż flora bakteryjna jelit pełni ważną funkcję, tak samo w przypadku jelita cienkiego jak również grubego, wszelkiego rodzaju zaburzenia w naturalnym środowisku bakterii, mogą prowadzić do problemów trawiennych. Zniszczona kultura bakteryjna może przełożyć się na problemy z wchłanianiem poszczególnych elementów. Coraz powszechniejsze są także schorzenia takie, jak zespół jelita drażliwego oraz rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Objawy tych dwóch schorzeń są dość charakterystyczne dla układu trawiennego, ponieważ objawiają się biegunkami lub zatwardzeniami, również nudnościami, bólem brzucha. Mogą występować także inne, mniej charakterystyczne objawy. Stosowanie probiotyku w okresie, kiedy flora bakteryjna narażona jest na zubożenie, pozwala uniknąć poważniejszych powikłań związanych z terapią antybiotykową.

Probiotyk dla dzieci

źródło: pexels.com

Jak wiadomo, dzieci, które są ciekawe świata, także których układ odpornościowy dopiero się rozwija, narażone są na działanie wirusów oraz bakterii. Dlatego w przypadku zakażenia bakteryjnego lekarze decydują się na stosowanie antybiotyku. Z uwagi, iż bardzo młode organizmy są wrażliwe na działanie wszelkiego rodzaju leków i wymagają specjalnej troski, producenci probiotyków przewidują tego typu preparaty również dla dzieci. Ich narządy, w tym układ trawienny, rozwijają się, w zależności od wieku, w różny sposób. Dlatego tak ważne są same sposoby żywienia oraz pokarmy, jakie podawane są dzieciom, mogą bowiem prowadzić do dolegliwości z układem trawiennym. Podobnie zubożenie flory bakteryjnej jelit może mieć poważne konsekwencji, również w dorosłym życiu.

Antybiotyk dożylny a probiotyk

Można słyszeć opinię, że przyjmowanie antybiotyku dożylnego nie wymaga dodatkowego stosowania probiotyków, ponieważ antybiotyk nie trafia do układu trawiennego. Warto pamiętać, iż działaniem antybiotyku jest zniszczenie obcej kultury bakteryjnej, czego efektem ubocznym, jest niszczenie także naturalnej flory bakteryjnej w ciele człowieka. Dlatego niezależnie do sposobu przyjmowania antybiotyku, zaleca się stosowanie probiotyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here