Schorzenia układu pokarmowego są coraz częstsze. Wynika to przede wszystkim ze sposobów żywienia, w tym rodzaju przyjmowanych pokarmów. Trzeba pamiętać, że niedobór witamin, minerałów, składników budulcowych odbija się negatywnym echem na całym organizmie. Tak samo na pracy organów, jak i funkcjonowaniu komórek, czy naszej psychice. Uczucie zmęczenia, senność, problemy z koncentracją to tylko ogólne dolegliwości, których źródła można doszukiwać się w stylu żywieniowym, jaki nam towarzyszy. Dlatego ważne jest stosowanie zbilansowanej diety oraz dodatkowe stosowanie suplementacji, celem zapewnienia niezbędnych elementów naszemu ciału.
Sibo – co jest
Sibo czyli rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego. W całym układzie pokarmowym znajduje się duża liczba bakterii, które pełnią różnorodną funkcję, z reguły pozytywną dla organizmu. Każdy narząd odznacza się własną kulturą bakterii, dlatego przemieszczenia się tych mikroorganizmów pomiędzy narządami, może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń w procesach trawiennych. W przypadku sibo najczęściej to bakterie z jelita grubego rozrastają się w jelicie cienkim, które jest łącznikiem pomiędzy jelitem grubym a żołądkiem. Jednym z zadań jelita cienkiego jest wchłanianie pokarmu, w tym poszczególnych składników odżywczych. Dlatego zaburzenie tego procesu przekłada się na funkcjonowanie nie tylko układu trawiennego, ale i całego organizmu.
Sibo i jego objawy
Jak w przypadku innych problemów trawiennych, również rozrost flory bakteryjnej daje symptomy podobne do tych dobrze znanych, jak biegunka, zatwardzenia, wzdęcia, ból brzucha. Mogą również wystąpić problemy takie, jak śluz w stolcu, niedobór witamin, czy anemia. Dopiero od kilku lat schorzenie to jest diagnozowane. Istnieje kilka typów badań, na podstawie których można stwierdzić wystąpienie sibo. Jednym z nich jest badanie kału. Jeśli zostanie w nim stwierdzony tłuszcz, może to dowodzić rozrostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Innym sposobem jest morfologia krwi obiegowej. Do bardziej uciążliwych dla pacjentów badań należy test oddechowy. Pacjent, na 12 godzin przed rozpoczęciem badania nie przyjmuje żadnych pokarmów, następnie pobierana jest próbka wydychanego powietrza, po czym pacjent przyjmuje cukier, a kolejne próbki powietrza pobierane są przez 3 – 4 godziny, co około 20 minut.
Zespół jelita drażliwego – objawy
Podobnie jak w przypadku sibo, również zespół jelita drażliwego daje objawy związane z problemami z wypróżnianiem, jego nieregularnością oraz zbyt rzadką lub zbyt zwartą konsystencją stolca. Dlatego, w wielu przypadkach, stwierdzenie, jaki konkretnie problem trawienny, dotyczy danego pacjenta, niezbędne staje się wykluczenie innych chorób i zaburzeń, które mogą dawać podobne lub identyczne objawy. Szacuje się, że około 15 – 20% społeczeństwa może chorować na zespół jelita drażliwego. Choroba ta najczęściej diagnozowana jest przed 45 rokiem życia. W wielu przypadkach jednak objawy są na tyle ogólne, iż spora część osób chorych nie podejmuje się wizyty u lekarza, ani specjalistycznej porady.
Sibo a jelito drażliwego
Wedle badań, obecnie prowadzonych na obu grupach osób chorych, szacuje się, że aż 78% przypadków, w którym odnotowano rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego, zaburzenie to może wynikać z jelita drażliwego. Dlatego wszelkiego rodzaj dolegliwości trawienne, które utrzymują się przez przynajmniej 7 dni, powinny być konsultowane z lekarzem. W innym przypadku nieprawidłowa praca układu trawiennego może prowadzić do poważniejszych konsekwencji i problemów zdrowotnych.
Sibo, jelito drażliwe a dieta
Jeśli dotychczas nadużywaliśmy kofeiny, jadaliśmy potrawy tłuste i ciężkostrawne, należy zrezygnować z tego typu dań. Podobny, negatywny wpływ na układ trawienny mają produkty spożywcze wysoko przetworzone. Powinny ustąpić miejsca delikatnym, lekko strawnym potrawom, często przygotowanym na wodzie lub parze. W jadłospisie sprawdzą się chude mięso, ryby, kapusta kiszona, ogórki kiszone, czy buraki, które mają dobry wpływ na perystaltykę jelit.