Schorzenie to dotyka coraz większą liczbę osób, chociaż częściej stwierdzane jest u kobiet. Na podstawie przeprowadzonych badań podaje się, iż grupą wiekową, najczęściej skarżącą się na dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego są osoby w wieku 20 – 30 lat. Nie jest to jednak zasada i problemy trawienne, wynikające z tego zespołu dotykają niezależnie od wieku. Jakie są jego objawy oraz czy istnieją jakieś sposoby, za pośrednictwem których można je złagodzić lub całkowicie zażegnać?
Zespół jelita drażliwego – objawy
Wedle kryteriów związanych z tym schorzeniem, wyróżnia się kilka, podstawowych objawów. Głównym elementem poddawanym ocenie jest częstotliwość oraz gęstość stolca. Dlatego osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą doświadczać zatwardzeń, biegunek lub naprzemiennie obu tych problemów. Dodatkowo wszystkiemu towarzyszy, często dość intensywny ból brzucha. Są to najbardziej typowe objawy, jednak w ich towarzystwie mogą występować również dyskomfort psychiczny, wzdęcia, ból głowy, uczucie zmęczenia, uczucie sytości tuż po posiłku, pieczenie w nadbrzuszu bądź wymioty. Szacuje się, że około 15 do 20% populacji zmaga się z zespołem jelita drażliwego, który najczęściej diagnozowany jest przed 45 rokiem życia. Liczy te mogą być jednak mylne. Wiele z objawów jest dość ogólna i często spotykana przy okazji różnego rodzaju problemów z układem trawiennym, dlatego wiele osób w ogóle nie podejmuje diagnostyki, tym bardziej leczenia.
Zespół jelita drażliwego – leki
Na rynku, z uwagi na dość dużą popularność tego typu problemów z układem trawiennym, dostępnych jest duża liczba leków. Jednak przed rozpoczęciem ich przyjmowania warto zasięgnąć konsultacji u lekarza, który również, na podstawie dolegliwości oraz odpowiednich badań, wykluczy nie tylko możliwość istnienia innych schorzeń, ale również pomoże dobrać lek o odpowiedniej recepturze, który złagodzi objawy problemów jelitowych. Wiele z lekarstw dostępnych bez recepty dedykowanych jest ogólnym problemom z układem trawiennym i najczęściej towarzyszącym temu objawom, jak zatwardzenia, biegunki, czy nudności. Jeśli nie podjęliśmy się wizyty u lekarza i po czasie wskazanym w ulotce informacyjnej, dolegliwości nie ustąpią, należy udać się na konsultację lekarską.
Zespół jelita drażliwego – dieta
Jak w przypadki innych dolegliwości trawiennych, także w tym przypadku świetnie sprawdzi się dieta lekkostrawna. Przejedzenie może doprowadzić do wystąpienia objawów zespołu, dlatego o wiele lepiej jest jeść mniej a częściej. Unikniemy w ten sposób także innych objawów, jak natychmiastowe uczucie przejedzenia i ociężałości, czy wzdęcia. Mniejsza ilość jedzenia jest łatwiejsza w przetrawieniu i nie obciąża tak bardzo układu trawiennego, który dzięki temu może pracować efektywniej. Świetnie sprawdzą się dania gotowane w wodze lub na parze, również przyrządzane w folii bez tłuszczu. Zaleca się unikanie intensywnych przypraw, ponieważ podrażniają one układ trawienny. Można natomiast korzystać z kminku, tymianku, soku z cytryny, bazylii, goździków, wanilii. Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego i zastanawiasz co jeść, wykorzystuj przepisy, oparte na chudym mięsie i rybach. Pamiętaj także o regularnym przyjmowaniu pokarmu. Optymalna liczba to 4 – 5 posiłków dziennie. Pamiętaj, aby się nie przejadać.
Zespół jelita drażliwego – przyczyny
Jest kilka, różnych przyczyn, przez które pojawia się ten problem z jelitami. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeśli któryś z członków rodziny uskarżał się na dolegliwości związane z tych schorzeniem, istnieje prawdopodobieństwo, że również my zostaniemy nim dotknięci. Wśród innych powodów wymienia się spożywanie diety ubogiej w błonnik, który jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania jelit, bogatej natomiast w tłuszcze i ogólnie potrawy ciężko strawne. Także nadmierne spożycie kofeiny oraz alkoholu może doprowadzić do problemów jelitowych. Dlatego, jeśli zdajemy sobie sprawę ze złych nawyków żywieniowych, warto je zmienić. Także czynniki psychiczne, jak nerwica, czy długotrwały stres mogą wpłynąć na pracę jelit.