Możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, ale jelita są jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Bardzo dużo mówi się o roli serca, płuc, nerek, czy wątroby, jednak praca, którą wykonują jelita, niejednokrotnie jest pomijania. Z pewnością powinniśmy nieco bliżej zapoznać się z funkcjami jelit w naszym ciele, także ze sposobem ich funkcjonowania, celem zapewnienia im odpowiedniej ochrony. Funkcjonowanie jelit przekłada się nie tylko na nasz organizm, również układ nerwowy. Ten narząd jest bardzo mocno unerwiony, dlatego często właśnie w brzuchu odczuwamy wiele emocji, do stresu, tremy, strachu, czy nerwów, po przyjemność, czy zauroczenie i przysłowiowe motyle w brzuchu. Dlatego różnego rodzaju dolegliwości z układem trawiennym mają wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny.
Probiotyk na jelita – jak działa?
Nasze jelita, tak samo jelito grube jak i cienkie posiada określoną florę bakteryjną, która pełni ważną funkcję w prawidłowym działaniu układu trawiennego. Zaburzenie kultury bakteryjnej w układzie pokarmowym przekłada się na różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej o probiotykach słyszymy przy okazji stosowania antybiotyków, które stosowane są do leczenia zakażeń bakteryjnych. Dlatego w okresie stosowania antybiotyków bardzo ważne jest, aby przyjmować odpowiednie probiotyki, których zadaniem jest ochrona naturalnej flory bakteryjnej. Również niewłaściwa dieta może mieć spory wpływ na nasz układ trawienny oraz samopoczucie, także motywację do działania, czy jakość snu. Duża ilość ciężkostrawnych produktów, czy żywność wysoce przetworzona, w której stosuje się „chemię”, celem ulepszenia smaku, czy wydłużenia terminu przydatności, mogą działać w destruktywny sposób na mikroflorę jelit i nie tylko. Przede wszystkim probiotyki stosuje się w celu ochrony tego typu bakterii, których obecność jest wymaga.
Niska ilość bakterii w układzie trawiennym – objawy
W trakcie stosowania kuracji antybiotykiem, kiedy populacja flory bakteryjnej może ulec redukcji, nasz układ nerwowy staje się prawie bezbronny, ponieważ to właśnie bakterie pomagają chronić go przed zakażeniem. Dlatego w tym okresie kuracja probiotykiem jest wskazana. Wszelkiego rodzaju biegunki, problemy trawienne, także senność i gorsze samopoczucie, czy wzdęcia, odczuwalne w trakcie przyjmowania antybiotyku mogą świadczyć o problemach z florą bakteryjną i stanowić sygnał do niezwłocznego sięgnięcia po probiotyk. Oczywiście jego wybór najlepiej skonsultować z lekarzem, przedstawiając mu towarzyszące nam objawy. W znaczącej jednak liczbie przypadków, lekarz przypisuje wraz z antybiotykiem odpowiedni probiotyk, celem uniknięcia dodatkowych, niepożądanych dolegliwości układu trawiennego.
Jelito cienkie oraz grube – funkcje
Jelito cienkie jest najdłuższym narządem w ciele człowieka. Jedną z jego ważniejszych funkcji jest przyswajanie pokarmu, co zachodzi za pośrednictwem kosmków. Bakterie również pełnią ważna funkcję w całym procesie. Natomiast jelito grube to narząd odpowiedzialny za wydalanie resztek strawionego jedzenia, pozbawionych większych wartości odżywczych. Dlatego różnego rodzaju elementy i składniki diety, które stają się widoczne w stolcu mogą stanowić sygnał dotyczący zaburzeń funkcjonowania jelita cienkiego i procesów trawiennych.
Naturalny probiotyk na jelita
Dobrze zdać sobie sprawę, że probiotyki to nie tylko leki sprzedawane w aptekach. Przecież przed ich wynalezieniem ludzie w naturalny i często intuicyjny sposób szukali w naturze tego, co dzisiaj oferuje nam rynek farmakologiczny, niejednokrotnie z tej natury czerpiący. Dlatego celem poprawy flory bakteryjnej zaleca się spożywanie kapusty kiszonej, jogurtu kokosowego, zakwasu z buraków, ogórków kiszonych, kwasu chlebowego. Jak widać wiele z tych produktów jest na co dzień obecnych w naszych domach, dlatego warto dowiedzieć, jakie funkcje prozdrowotne mają poszczególne produkty, co pozwoli na lepsze planowanie diety, uwzględniając w niej produkty o prozdrowotnym działaniu, wspomagających pracę układu trawiennego.