Współczesny rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Rynek wtórny mieszkań i domów oferuje klientom bardzo wiele. Przy odrobinie szczęścia można liczyć na bardzo dobrą ofertę. Jednak znacząca część ludzi, jeśli już decyduje się na zakup mieszkania, woli wybrać budynek nowoczesny, tyle co wykończony. Innymi słowy spora część mieszkań oferowanych przez deweloperów wyprzedawana jest jeszcze przed rozpoczęciem budowy, gdy wytyczone zostały dopiero projekty związane z rozstawem mieszkań i pomieszczeń oraz wyglądem całościowym budynku.

Kupno mieszkania przed jego ukończeniem

źródło: pexels.com

Na początku jedyne, co mamy do dyspozycji to plany oraz wizualizacje przedstawiające to, jak finalnie ma prezentować się nasze nowe mieszkanie. Warto pamiętać, że wiele projektów, także trójwymiarowych, przedstawia przestrzenie w pełni umeblowane, podczas gdy deweloperzy oferują powierzchnie mieszkalne w stanie deweloperskim. Oznacza to, że wnętrza wyposażone będą tylko w niezbędne elementy, takie jak parapety, gniazdka, bez żadnych ruchomości, typu stół, czy krzesła. Wielu osobom oczywiście takie rozwiązanie odpowiada, ponieważ mogą samodzielnie udekorować swoje cztery kąty, nadając im oryginalnego, spersonalizowanego wyglądu.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, kiedy obiekt jest już gotowy do użytku, deweloper lub osoba przez niego upoważniona umawia się z klientami, którzy już nabyli prawo własności lub mają je nabyć na mocy umowy, na odbiór techniczny mieszkania. To bardzo ważne, aby na tym etapie sprawdzić stan techniczny powierzchni, czy okien. Jak wiadomo tego typu inwestycje niejednokrotnie przeprowadzane są w bardzo szybkim tempie. Presja czasu, nałożona na pracowników ekipy budowlanej, może przełożyć się na jakość wykończenia. W zasadzie ciężko uniknąć mniejszych usterek. Dlatego podczas ustalania daty spotkania, warto wybrać godzinny dzienne, kiedy mieszkanie oświetlone jest światłem słonecznym, co pozwala na lepsze przyjrzenie się przestrzeniom. W świetle elektrycznym pewne niedociągnięcia są łatwiejsze w zakamuflowaniu.

Protokół odbioru technicznego

źródło: pexels.com

Po oględzinach mieszkania i jego sprawdzeniu następuje spisanie protokołu, w którym zostają umieszczone najważniejsze informacje, między innymi dane klientów i osoby reprezentującej dewelopera, także stan liczników na dzień odbioru. To również moment w którym nabywcy mogą, a nawet powinni, jeśli pojawiły się jakieś usterki, zgłosić je deweloperowi, który następnie ma obowiązek zająć się ich usunięciem. Następnie zostaje umówione następne spotkanie i procedura wygląda podobnie, jak wcześniej.

Co jeśli mieszkanie zostało już odebrane?

Oczywiście, nie zawsze uda nam się dopatrzyć wszystkich niedociągnięć. Niektóre z nich stają się widoczne dopiero po pewnym czasie. Różnego rodzaju problemy, które najczęściej okazują się swego rodzaju wadą konstrukcyjną w dalszym ciągu możemy zgłaszać do dewelopera. Wedle aktów prawnych, zobowiązany jest do usuwania wszelkich, tego typu niedociągnięć przez okres pięciu lat. To samo dotyczy się wykonawców, którzy byli odpowiedzialni za prace budowlane i wykończeniowe. Wraz z pojawieniem się usterki, najlepiej niezwłocznie zgłosić ją do dewelopera.

Odbiór mieszkania – co warto wiedzieć?

Trzeba pamiętać, że wykrycie odchyleń od umowy może doprowadzić do jej rozwiązania. Elementami, które mogą mieć wpływ na taki obrót sprawy jest przede wszystkim metraż. Należy sprawdzić, czy powierzchnia mieszkalna oraz użytkowa pokrywają się z tymi, zawartymi w umowie. W wielu przypadkach zapis w umowie uwzględnia odchylenie na poziomie 2%, wynikające między innymi z grubości tynków. Jednak większe odstępstwa od uwzględnione w umowie metrażu stanowią jej rażące naruszenie. Dlatego powinniśmy sprawdzić dokładnie wymiar całego mieszkania, również poszczególnych pokoi, mając na uwadze jakość wykonania podłóg, czy ścian, szczelność okien, czy dostępność do światłowodu lub gniazdek pozwalających na podłączenie telewizji satelitarnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here