Na przestrzeni ostatnich lat znaczący progres technologiczny, także w zakresie telewizorów, umożliwił stworzenie zupełnie nowej jakości obrazu oraz dźwięku. Obok urządzeń, które są na co dzień w powszechnym użytku, jak smartfony, laptopy, standardowe telewizory, dostępne są nowoczesne urządzenia, zaliczane do elementów kina domowego.

4K – nowa jakość obrazu

źródło: pexeles.com

Przez wiele lat telewizory wykorzystywane był głównie do oglądania kanałów telewizyjnych, dostępnych poprzez antenę satelitarną lub telewizję naziemną. Z reguły do odbierania tych kanałów niezbędny był dekoder, a sam dostęp do oferty danej stacji wiązał się z opłatami w postaci abonamentu. Na pewno wiele osób pamięta kasety VHS oraz odtwarzacze przeznaczone do tego typu nośników, jak również odtwarzacze DVD, kompatybilne z telewizorem, które pozwalały na odtwarzanie filmów z płyt DVD. W ostatnich latach powstał jednak problem związany z wysoką jakością filmów, w tym jakością HD oraz Ultra HD, a także najnowszym rozwiązaniem technologicznym, czyli rozdzielczością 4K. Pojemność standardowych płyt DVD okazała się niewystarczająca, z uwagi na rozmiar filmów w wysokiej rozdzielczości.

Jakość 4k i Blue-ray

Dla producentów nośników pamięci, takich jak płyty DVD stało się oczywiste, iż nowa jakość wymaga nowych nośników. Dlatego powstały płyty Blue-ray, których pojemność wynosi nawet 200GB. Tak ogromna przestrzeń pozwala, aby na płycie przechowywać najwyższej jakości filmy. Natomiast odtwarzacz Blue-ray umożliwia oglądanie filmów na telewizorze. No właśnie – najwyższa jakość filmu, a co się z tym wiąże – potrzeba kupna nowego telewizora. Jeśli nasz sprzęt jest już przestarzały, posiada wyłącznie jakość Full HD, jaki sprzęt powinniśmy wybrać. Oczywiście taki, który oferuje rozdzielczość obrazu w jakości 4k.

Kino domowe – gotowy zestaw, czy samodzielne kupno elementów?

Kino domowe LG, czy kino domowe Samsung to wysokiej jakości rozwiązania, które posiadają wszelkie niezbędne funkcje oraz elementy, których obecnie konsumenci oczekują od producentów tego typu urządzeń. Jeśli dotychczas nie posiadaliśmy żadnego z elementów kina domowego, jak nowoczesne głośniki, warto zastanowić się nad kupnem gotowego zestawu. W wielu przypadkach ceny zestawu są bardzo atrakcyjne oraz przystępne, a dodatkowa możliwość rozbicia finalnej sumy na raty odciąża portfel. Natomiast jeśli już wcześniej zajęliśmy się rozbudową naszego kina domowego, zamiast kupować gotowy zestaw, warto poszukać odpowiednich elementów. Oczywiście, najważniejszy jest nowoczesny telewizor, o odpowiedniej wielkości ekranie, który pozwoli cieszyć się filmami w najwyższej jakości. Jeśli zależy nam na dopasowaniu poszczególnych sprzętów do naszych preferencji, możemy samodzielnie zająć się komponowaniem sprzętu.

Kino domowe 4K bezprzewodowe

źródło: pexeles.com

Kino domowe 4K to duża liczba urządzeń, takich jak dekoder, odtwarzacz Blue-ray, czy głośniki. Przez długi czas spora ilość urządzeń wiązała się z dużą ilością kabli, za pomocą których konkretne urządzenia były podłączane do telewizora. Jednak możliwości, jakie wynikają z zastosowania technologii Bluetooth, pozwoliły na znaczącą redukcję kabli. Możliwość ta wynika także z opcji integracji urządzeń za pomocą Wi-Fi. Synchronizacja urządzeń oraz ich konfiguracja bezprzewodowa to spore ułatwienie także w kwestii aranżacji miejsca, w którym znajdować się będzie kino domowe. Dodatkowo uniknięte zostało ryzyko uszkodzenia przewodów, w związku z ich użytkowaniem, co najczęściej prowadziło do spadku funkcjonalności lub potrzeby wymiany kabli, czy ich końcówek.

Kino domowe – podsumowanie

Podczas pierwszego zakupu kina domowego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości zakupu gotowego zestawu, który posiada wszelkie, niezbędne urządzenia. Producenci, tacy jak LG, Samsung oferują klientom produkty najwyższej jakości, współpracujące z technologiami 4K. Odpowiednia ilość głośników pozwala na stworzenie efektu dźwięku przestrzennego, a opcja Smart TV na korzystanie z najpopularniejszych platform strumieniowych, czy Youtube. Opcjonalnie zestawy wyposażone są w odtwarzacze Blue-ray, pozwalające na oglądanie filmów na tego typu nośnikach w najwyższej jakości. Niejednokrotnie serie wypuszczane na Blue-ray posiadają dodatkowe atrakcje dla fanów poszczególnych tytułów, jak wycięte sceny, czy komentarz reżyserki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here